Menu

piątek, 6 września 2013

KATEDRA - najważniejsza legnicka świątynia. (GPS - 51.2069 / 16.1617)

 Kościół pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła.
Prawdopodobnie kościół został wybudowany ok. 1192 r. ale była to niewielka, drewniana świątynia ustawiona w Rynku.
 Po raz pierwszy w pisanym dokumencie został wymieniony w 1208 r. kiedy to wraz z młynem wspomagał utrzymanie trzebnickiego klasztoru Cysterek.
 W roku 1225 drewniany kościółek został zastąpiony przez wymurowany z kamienia. ZOstał on jednak zniszczony w czasie najazdu Tatarów w 1241 r.
 W 1333 r. postanowiono wybudować duży kościół bazylikowy na wzór wrocławskie kościoła pw. św. Elżbiety. 
 Zanim jednak budowa zos-tał ukończona, wybuchł pożar i jego część uległa mocnemu zniszczeniu. Po tym wydarzeniu rada miasta wyasygnowała na tyle dużą kwotę na jego odbudowę, że roboty nabrały tempa i już w 1341 r ukończono budowę i poświęcono ją. Właśnie w tym czasie świątynia otrzymała w przybliżeniu obecny wygląd.
 Wkrótce po konsekracji umiera mistrz Wiland, który był odpowiedzialny za jego budowę i wyposażenie.
W latach 1370 - 1378 trwa dalsza rozbudowa, a pieczę nad nią powierza się mistrzowi Conradowi z Krakowa.
 W 1524 r. za panowania Fryderyka II, podobnie jak kościół mariacki, zostaje przejęty przez protestantów.
1535 r. jest nader szczęśliwy dla kościoła, ponieważ jako główna świątynia miasta zostaje zwolniony ze wszelkich opłat i podatków w związku z czym może wszystkie pieniądze przeznaczyć na rozbudowę i działalność charytatywną.
 Podczas pożaru jaki trawił miasto w 1648 r. płonie również część świątyni w tym wieża, którą odbudowano już rok później ze składek zebranych w Brzegu, Nysie, Lubaniu, Zittau i Zgorzelcu.
 W 1743 dochodzi do skutku następny remont, który ma na celu jego modernizację i wybudowanie nowego okazałego ołtarza. W tym czasie, kościół otrzymuje także sporo innych barokowych dodatków.
 W 1892 r. ma miejsce ostatnia jak do tej pory modernizacja i wprowadzająca sporo zmian w jego wyglądzie, ponieważ otrzymuje on nową, klinkierową elewację i dobudowano drugą, południową wieżę.
 Po drugiej wojnie światowej kościół powraca do katolików, a jego proboszczem zostaje ks. Tadeusz Łączyński, który w latach 1960-1963 odnawia wnętrze i wymienia instalację elektryczną i założył nagłośnienie, a w bocznych kaplicach urządza salki katechetyczne.
 Ostatni remont ma miejsce w latach 1988-1994 kiedy to świątynia jest przygotowywana do ranki katedry, która otrzymuje 25.03.1992 r na mocy bulli Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae populus".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...