Menu

czwartek, 10 września 2015

ŚWIDNICA - Kościół Pokoju. (GPS - 50.8464 / 16.4916)

 Kościół "Pokoju, to jedynie potoczna nazwa związana z pokojem westfalskim, dzięki któremu mógł zostać wzniesiony, a właściwa jego nazwa, to kościół pw. Trójcy Świętej.

 Jak wspominałem przy okazji pokazywania bliźniaczego obiektu wzniesionego w Jaworze, jest to jedna z dwóch zachowanych do naszych czasów świątynia wybudowana z materiałów nietrwałych (takie były warunki jej powstania), czyli z drewna w konstrukcji ryglowej. Jak tu nie wierzyć w powiedzenie, że prowizorki są najtrwalsze.

 Wg. zaleceń kościół nie mógł mieć wieży, dzwonnicy, szkoły parafialnej i nie mógł przypominać ówczesnych kościołów.

 Oba kościoły zostały wpisane w 2001 r. na listę kultury UNESCO i są to największe, zachowane kościoły w Europie wykonane z drewna. Wystarczy tylko napisać, że świdnicka świątynia mogła pomieścić ok. 7500 osób !

 Początki jej sięgają połowy XVII w. kiedy to na mocy wspomnianego "Pokoju Westfalskiego" wyrażono zgodę na wybudowanie dla protestantów trzech kościołów na Śląsku, z Jaworze, Świdnicy i Głowie, który niestety nie zachował się do naszych czasów.
 Pierwszy był głogowski (1652 r.), następnie jaworski (1654 r.), a świdnicki ostatni, ale za to największy.

 Świdnicka świątynia została wybudowana w latach 1656-1657 i według zalecenia jest konstrukcją drewnianą z wypełnieniami z słomy i gliny, bez wieży na którą nie wyrażono zgody.  

 Głównym architektem został wojskowy specjalista od umocnień Albrecht von Sabisch, a budową kierował Andreas Gamper.

 Jak widać specjalista od umocnień spisał się aż nadto dobrze, skoro tymczasowa budowla przetrwała ponad 350 lat.

 Oczywiście na przestrzeni wieków do kościoła dobudowywano liczne kaplice i jego modernizowano ale zasadniczo nie wiele zmienił się jego wygląd. 

 Ponieważ kościół jest wykonany z materiałów nie trwałych, wymagał konserwacji, do których doszło w 1902, 1937 r, a także już w czasach powojennych, bo w latach 1958-1960, oraz w latach 90' tych XX w.

 Należy jeszcze dodać, że koszt tego obiektu był ogromny dlatego jego wyposażanie trwało jeszcze do przełomu XVII i XVIII w.  

 Oczywiście pokaże Wam również wnętrze tego pięknego obiektu, na co już teraz zaprasza.

   Widok od strony wschodniej.
 Widać tu kaplicę chrzcielną przez którą jest wejście do świątyni.

 Strona południowa. Widać tu liczne epitafia, których jest dużo więcej. Od zachodu znajduje się prezbiterium.
 To kilka ciekawszych tablic epitafijnych znajdujących się na około kościoła.

 To brama wjazdowa na teren przykościelny.

2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa strona. Gratuluję! Jednak przejrzałam listę zabytków i brakuje na niej jednego - moim skromnym zdaniem najciekawszego. W końcu wieża książęca w Siedlęcinie to dziś jedyne miejsce na świecie gdzie można zobaczyć malowidła ścienne przedstawiające sceny z legendy o Sir Lancelocie z Jeziora zachowane in situ. Trzeba to nadrobić, tym bardziej, że o Siedlęcinie piszą już na zagranicznych stronach i blogach :-) Proszę spojrzeć: http://historytheinterestingbits.com/2015/09/16/in-search-of-sir-lancelot/

  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa.
   Co do braku niektórych zabytków, to niestety jest ich taka ilość na D.Ś. że nie mam fizycznej możliwości obfotografowania i pokazania wszystkiego. Poznawanie i zwiedzanie D.Ś. to moja pasja, a blog nie jest komercyjny i nie przynosi mi żadnych zysków, więc ciężko jest jeździć po województwie i całe je obfotografować. Napiszę tylko, że wg mojej wiedzy na D.Ś. zachowało się ok. 700 pałaców, trzy razy tyle kościołów i kaplic, setki zamków, klasztorów, Ratuszy i innej ciekawej zabudowy.

   Napisze jeszcze, że mieszkam w Legnicy, a nawet nie miałem czasu zaglądnąć do wieży św. Jadwigi w zamku piastowskim, gdzie również znajdują się unikatowe polichromie.

   Jak widzisz. musiałbym zwolnić się z pracy i jeździć robiąc zdjęcia, żeby być na bieżąco ze wszystkim. Nie powiem, że nie odpowiadało by mi to, ale jak na razie, nie otrzymałem takiej propozycji, a kasa się jednak przydaje ;):D.
   Pozdrawiam i dzięki za info.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...