Chocianów, to niewielkie miasto w powiecie polkowickim.
Pierwsza pisana wzmianka na jego temat pochodzi z 1284 r. a w 1297 roku książę Bolko Surowy rozpoczyna budowę warowni, która ma strzec północnych rubieży księstwa legnickiego.
Przez wieki Chocianów miał wielu właścicieli, ale żaden nie "zakotwiczył" tutaj na długo.
Prawa miejskie po raz pierwszy miasto otrzymało na początku XVIII w. (prawdopodobnie w 1703 r) jednak nie trwało to długo, gdyż utracił je już kilkadziesiąt lat później w 1742 r.
Największy rozwój miasto przeżywa w XIX wieku, co dziwne to właśnie wówczas w ciągu jednego roku 1847 wybuchają w odstępie kilku miesięcy dwa pożary, które trawią prawie całe miasto.
Odbudowa nabrała takiego rozpędu, że w 1894 r miasto odzyskuje prawa miejskie.
Ciekawostką może być, to że w okresie międzywojennym w Chocianowie mieszkał i pracował w miejscowej hucie Carl Bosch, laureat nagrody Nobla.
Największym zakładem pracy w mieście jest CHOFUM (Chocianowska Fabryka Urządzeń Mechanicznych).
Chocianów obejrzymy sobie, zaczynając spacer od Rynku i przylegających do niego uliczek, a później trochę dalsze miejsca, a w późniejszym czasie zaglądniemy do pięknego, ale zaniedbanego pałacu .
Tu właśnie w głębi ulicy widać wieżę pałacu.

Wchodzimy do Rynku w którego centralnym punkcie ustawiony jest kościół pw. Józefa Robotnika wybudowany w latach 1594-1596.
Do zdjęć kościoła jeszcze wrócimy, a na razie trochę zdjęć Rynku.
Narożnik północno-zachodni.
Południowa pierzeja.
Tak zabudowa Rynku prezentuje się po stronie północnej.
I znów kościół, który łatwo można pomylić z Ratuszem .
Pierzeja wschodnia.
I jeszcze dwie uliczki przylegające do Rynku.
Po prostu piękny blog :) Skoncentrowałem się na Chocianowie w którym to miasteczku od dawna mieszkam. Swietne zdjęcia; mała tylko uwaga do tekstu: pałac w czasie wojny nie został wogóle zniszczony. Dewastacji dokonali zarówno żołnierze AR jak również niestety miejscowi :((((((
OdpowiedzUsuńDziękuję za miłe słowa i cieszę się, że zdjęcia się podobają.
UsuńCo do uwagi na temat pałacu, to nie przypominam sobie, żebym gdzieś napisał o zniszczeniach pałacu w czasie wojny, no ale może przeoczyłem, więc proszę o wskazówkę gdzie mam poprawić.
Dziękuję za uwagi i pozdrawiam.