Menu

wtorek, 12 maja 2015

GŁOGÓW - Kościół św. Mikołaja. (GPS - 51.6625 / 16.0919)

 Nareszcie docieramy do Głogowa. Dlaczego nareszcie ? W końcu udało mi się poświęcić trochę czasu, aby lepiej obfotografować, to piękne i jedno z najstarszych miast w Polsce.

 Na razie nie będę się rozpisywał na temat historii grodu, bo jest ona bardzo długa i godna większej uwagi, a jedynie na kilka słów, które mógłbym jej w tej chwili poświęcić.
 Wspomnę tylko, że na Śląsku który był bardzo ważnym regionem w tej części kontynentu, Głogów był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich i stolicą księstwa głogowskiego. Już w X w. istniał tu prężny gród, a w 1253 r. Głogów stał się miastem przyjmując prawo na zasadach magdeburskich.

 Powróćmy jednak do obiektu, który chciałbym Wam teraz przedstawić. Jest to kościół św. Mikołaja, a raczej to co po nim pozostało po działaniach wojennych, którego stan jest efektem.
 Świątynia ta była najważniejszym obiektem sakralnym w lewobrzeżnej części miasta, a jej początki sięgają połowy XIII w. kiedy to postawiony został kościół w stylu romańskim.

 Niestety jak to często bywało kościół nie był oszczędzany przez tragiczne w skutkach zdarzenia, a do najtragiczniejszych należą oczywiście pożary, których w historii świątyni było kilka i to właśnie one były powodem przez który nie oglądamy obiektu w jego pierwotnym kształcie.

 Jeden z największych pożarów miał miejsce 06.08.1438 r. kiedy to wraz z kościołem płonęło prawie całe miasto.
 Skoro już o tym wspomniałem, to napiszę, że kościół św. Mikołaja płonął w latach : 1291, 1420, wspomnianym już 1438, 1473, 1489, 1615, 1758, więc sami widzicie, że świątynia nie miała łatwego "żywota".

 Wracamy jednak do historii. Obecny, gotycki kształt obiekt otrzymał w XIV w. a rozbudowano go w XV w. a jak pisałem przez pożary był wielokrotnie przebudowywany i remontowany, ale zasadniczo nie bardzo się zmienił.

 Jedna z ważniejszych modernizacji miała miejsce w 1642 r. kiedy to wnętrze otrzymało barokowe wyposażenie, które jednak nie przetrwało zbyt długo, bo do kolejnego pożaru w 1758 r. po którym oczywiście zostało odrestaurowane i jego wygląd możemy oglądać po dzień dzisiejszy.

 Przez lata swej historii kościół nie tylko płonął, ale podczas stacjonowania w Głogowie wojsk francuskich w 1812 r. świątynia była wykorzystywana jako magazyn i uległa dewastacji.
 Oczywiście obiekt odrestaurowano i przywrócono mu funkcje sakralne w 1818 r.

 Największa tragedia przyszła wraz z końcem II W.Ś. gdy Głogów został ogłoszony twierdzą i broniony do ostatniego żołnierza gród został mocno zrujnowany. Kościół, tak jak i większość miasta został wówczas praktycznie doszczętnie zniszczony i pozostaje w ruinie aż do dnia dzisiejszego.

   Co prawda prowadzone są starania mające na celu odbudowę kościoła, ale nie będzie on pełnił funkcji sakralnych, a posłuży do celów wystawienniczych. Kiedy to jednak nastąpi ... nie wiadomo.

 Jako ciekawostkę należy dodać, że w pierwszych latach powojennych, bawiące się w ruinach kościoła dzieci odkryły metalową szafę, w której ukryte były naczynia liturgiczne. Niestety nie wiadomo co się z nimi stało po odzyskaniu przez władze.

 Widok kościoła z wieży Ratusza, czyli od strony północnej.


 To już widok z poziomu ziemi.

 Jak widać na tym zdjęciu, prace remontowe już się rozpoczęły.


 Portal wejścia głównego. Niestety jak większość kościoła nie kompletny. Widok od strony prezbiterium, którego mury zachowały się w dość dobrym stanie


 Tu widok do wnętrza, gdzie widać ostro zakończone łuki typowe dla stropów gotyckich.

6 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że był warto odwiedzić Głogów! pozdrawiam, Marta Dytwińska-Gawrońska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mam być szczery, to Głogów odwiedzałem nie pierwszy raz, ale po raz pierwszy z nastawieniem obfotografowania jak największej liczby zabytków :).
   Oczywiście do Głogowa jeszcze wrócimy, ale później, bo w kolejce czekają jeszcze inne, nie mniej ciekawe miasta.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Ciekawy artykuł, jednak aktualny wygląd strony bardzo utrudnia czytanie - jest to strasznie nieczytelne, kolory zbyt kontrastowe i wszystkiego dookoła wpisu dużo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wszystko zależy ode mnie, bo taki jest styl strony bloggera, ale z tego co wiem, to właśnie taki układ i kontrast najbardziej odpowiadał moim czytelnikom.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. nie od polnocnej tylko od zachodniej strony jest zdjecie z ratusza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chcę się upierać, ale ratusz jest na północ od kościoła św Mikołaja, więc zdjęcie z Ratusza jest robione od strony północnej. :)
   Na wschód od Ratusza jest kościół Bożego Ciała, więc to on byłby fotografowany od strony zachodnie z Ratusza ;).

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...