Menu

wtorek, 23 czerwca 2015

GŁOGÓW - Zamek książąt głogowskich. (GPS - 51.6671 / 16.0905)

 Pierwszy,głogowski zamek został wybudowany już w XII w. jako siedziba kasztelana. Była to prawdopodobnie drewniana konstrukcja i mieścił się po drugiej stronie Odry.

 Przybliżony kształt do obecnego, zamek otrzymał pod koniec XIII w. kiedy to wybudowano obiekt w kształcie czworoboku i ulokowano go w obecnym miejscu.

 W połowie XIV w. na zlecenie Henryka V Żelaznego dokonano rozbudowy fortyfikacji powiększając zamek i dobudowując istniejącą do dziś wieżę.

 Oglądany obecnie charakter barokowego pałacu zamek otrzymał podczas kolejnej przebudowy, do której doszło w latach 1652-1669.
 W XIX w. zamek przeszedł kolejną modernizację.

 Podobnie jak całe miasto, zamek został mocno zniszczony podczas II W.Ś. kiedy to miasto było ustanowione twierdzą.
 Początkowo zamek miał być pozostawiony jako trwała ruina, ale na szczęście na początku lat 70'tych postanowiono go odbudować.

 Obecnie znajduje się tu Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Widok na zamek od strony południowej, gdzie znajduje się założenie parkowe.

 Od strony wschodniej najlepiej widać barokowy charakter budowli.
 Widok zamku z wieży Ratusza.

 W parku, przed zamkiem ustawiono pomnik upamiętniający XII w. obronę Głogowa.


6 komentarzy:

 1. Dobrze, że ludzie odbudowują zniszczone zabytki. Masz może jakieś źródło, gdzie można poczytać rozbudowaną historię tego miejsca? Bardzo interesują mnie polskie dworki i pałace.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opisując zamek w Głogowie korzystałem m.in z tej strony http://www.glogow.pl/mah/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=75, ale z reguły czytam opisy na kilku różnych stronach, portalach i wykorzystuję najważniejsze wydarzenie ... tak żeby nie zanudzać czytelników.
   Korzystam też z "Leksykony Zabytków Architektury Dolnego Śląska" (oczywiście nie tylko, ale ...), bardzo ciekawa pozycja ... polecam.

   Usuń
 2. Gdy patrzysz na ten klocek to na pewno cieszysz się z tego, że został odbudowany?...
  Pomnik dzieci głogowskich. Tych, które wg Macieja Stuhra przypinali do machin Polacy i to pod Cedynią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówiąc szczerze nie wszystko da się odbudować wg. pierwotnego wzorca, a poza tym do jakiego stanu powinien być odbudowany, czy do pierwotnego gotyckiego, czy renesansowego, a może klasycystycznego ?
   Jeśli popatrzysz na inne pokazane przeze mnie obiekty, to zobaczysz, że taka odbudowa, to nie współczesny wynalazek, bo już dużo wcześniej remontując obiekty nadawano im innego niż oryginalny kształt.
   Oczywiście wolałbym zobaczyć gotyckie zamczysko, ale cieszy mnie, to że mniej więcej mogę sobie wyobrazić jak wyglądał zamek w przybliżeniu.
   Co do pomnika, to nie będę się wypowiadał na temat Stuhra, bo ... bo nie ;).

   Usuń
  2. Jeśli alternatywami miałyby być style które wymieniasz, to jest mi to zalezy to od konkretnego przypadku. Punktem wyjścia powinien być stan bezpośrednio sprzed zniszczenia. Czasem jednak sięgnięcie dalej w przeszłość dodaje czegoś estetycznego odbudowanemu obiektowi-np. katedry w Poznaniu i Warszawie.
   To co zrobiono w Głogowie wykracza poza zaproponowane alternatywy, jest takim współczesnym udziwnieniem a estetyce nie daje nic!

   Usuń
  3. Oczywiście masz rację i nawet nie będę próbował polemizować, bo ja najchętniej zobaczył bym pierwotne, gotyckie założenie, którego pozostałością (i to pewno też w nie oryginalnej formie) wieża.
   Może też dobrym rozwiązaniem byłaby Twoja propozycja przywrócenia przedwojennego kształtu.
   Nie mniej po oglądnięciu sporej ilości zamków i porównaniu stanu w jakich się znajdują, to naprawdę nie można narzekać, to to co widzimy w Głogowie.

   Pozdrawiam.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...