Menu

piątek, 19 czerwca 2015

LEGNICA - Modernizm po legnicku.

 Stolicą modernizmu w Polsce jest oczywiście Gdynia, która została wybudowana w okresie rozkwitu tego stylu, ale i Legnica nie ma się czego wstydzić.

 Oczywiście w Legnickim modernizmie króluje mieszkaniówka, ale trafiają się też obiekty użyteczności publicznej

 Zaczynamy od mieszkaniówki przy Głowackiego.

Głowackiego/Batorego.


 To już Fredry.

 Chojnowska/Fredry.

 Jaworzyńska/Rataja. Jedna z ciekawszych klatek schodowych.

Sporo mieszkaniówki jest też w okolicy ulicy. Rzeczypospolitej, ponieważ właśnie w tym okresie Legnica rozbudowywała się w tym kierunku.To już bliżej centrum i ul. Rycerska.

Modernistyczny fragment SP 10. Dobudowany prawdopodobnie pod koniec lat 20'tych XX w.

 Budynek hotelu "Arkadia" został wzniesiony w latach 1926-1928 dla Urzędu Telegraficznego Poczty Rzeszy. Najokazalszy chyba budynek legnickiego modernizmu.

Niewielki, ale z ciekawym wykuszem budynek kina "Piast".

Do modernizmu zaliczamy również legnicki dworzec, o którym już kiedyś pisałem TU.


4 komentarze:

 1. Przytłaczające są te niektóre bloki, pięknością to to nie jest. Jednak ciekawe są niektóre ujęcia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję.
   Jeśli chodzi o samą architekturę, to trzeba przyznać, że modernizm jest specyficzny, ale coś w sobie ma i mimo, że była to taka raczej "współczesna" masówka, to na pewno jest w niej więcej pomyślunku niż w prl'owskich blokach :).

   Usuń
 2. Modernizm to nie żadna "masówka". To często projekty znanych architektów wyprzedające swoją epokę. Użyte przy budowie materiały zazwyczaj były wysokiej jakości. Oszczędność w ozdobach jest celowa jednak mimo wszystko liczył się detal w tej architekturze od klamki po bryłę budynku. Wszystko było wyszukane i zaplanowane. Cieszmy oko tymi perełkami i uczmy się modernizmu- tego pięknego i eleganckiego- tego międzywojennego czy t polskiego czy niemieckiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisząc "masówka" miałem na myśli ilość powstałych kamienic mieszkaniowych prezentowanych na kilku pierwszych zdjęciach.
   Równie podobnie napisałem kiedyś o eklektycznej zabudowie dzielnicy "Tarninów", gdzie zdobienia są rodem z baroku i renesansu, ale ilość powstałej zabudowy i czas w jakim powstawały może świadczyć o masowości przedsięwzięcia.
   Gdybym chciał pokazać modernizm w negatywnym świetle (podobnym do współczesnej betonowej masówki) nie pokazywałbym takich cacuszek jak budynek SP 10, dworca, czy hotelu "Arkadia".
   Pozdrawiam.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...