Menu

piątek, 12 czerwca 2015

BRZEG DOLNY - Kościół pw. M.B. Szkaplerznej. (GPS - 51.2586 / 16.7191)

 W Brzegu Dolnym już byliśmy zwiedzając pałacu rodziny von Hoym, więc miasteczko jest już w miarę znane ;).

 Kościół, który chcę Wam pokazać, to budowla z której pierwotnego założenia zachowała się jedyni (albo aż) wieża, a pozostała część to XIX w. dobudowa, ale od początku.

 Świątynię wybudowano dla lokalnej społeczności ewangelickiej w ... no właśnie. Jest tyle sprzecznych informacji na temat tego obiektu, że nie wiem której się trzymać.
 Część źródeł podaje XVII inne XVIII w. Ja będę się trzymał połowy wieku XVIII, ponieważ jak podają niektórzy, kościół wybudowany w Rynku w latach 1743-1745, był pierwszą tego typu budowlą w mieście więc ... Stała co prawda już kaplica św. Jadwigi, ale to była tylko kaplica, w której nie odbywały się regularnie msze.
 Niestety inne źródła podają, że już w 1740 r. przy Rynku stał kościół. Co ciekawe wszystkie te są to źródła oficjalne, ze stron miejskich i temu podobnych.

 Nie była to świątynia murowana, a drewniana w konstrukcji ryglowej. Oczywiście szybko przestała spełniać swoją rolę i postanowiono postawić obiekt murowany.

 Ponieważ jak pisałem niektóre daty wzajemnie się wykluczają nie będę się zagłębiał w szczegóły wybudowania pierwszego, murowanego kościoła na tym miejscu. Wiadomym jest, że wieżę dobudowano później, bo w 1797 r. z fundacji hrabiego von Hoyma.
 Napiszę jeszcze tylko, że obecna świątynia został wybudowana w latach 1897-1899 (to wiadomo na pewno) i wówczas, to do istniejącej już wieży dobudowano kościół, który możemy oglądać w obecnym kształcie.

 Był on dwukrotnie remontowany w XX w. i to już w okresie powojennym.

Widok od strony południowej.

 Wejście główne znajduje się u podstawy XVIII w. wieży.

 To widok od strony wschodniej, gdzie znajduje się Rynek.


 Po stronie wschodnie znajduje się niewielki pomnik upamiętniający 250 lecie otrzymania praw miejskich.


 Wnętrze kościoła.


 Ołtarz główny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...