Menu

wtorek, 28 kwietnia 2015

TWARDOGÓRA - Kościół pw. Trójcy Świętej i Matki Bożej. (GPS - 51.3677 / 17.4663)

 Twardogóra, to bardzo ładne i ciekawe miasteczko na północnym-wschodzie województwa. Jego początki sięgają końca XIII w. kiedy to w 1293 r. otrzymało prawa miejskie i lokowano je na prawie średzkim. Znajduje się tu kilka ciekawych obiektów, więc jeszcze tu zaglądniemy.

 Kościół który chcę Wam pokazać jako pierwszy, to świątynia wykonana w konstrukcji ryglowej i muszę przyznać, że bardzo lubię ten sposób budowania obiektów.
 Prawdopodobne początki kościoła usytuowanego na tym miejscu sięgają początków miasta, nie mniej jednak nie ma na to żadnych pisanych dowodów.

 Pierwsza wzmianka na temat świątyni postawionej na tym miejscu pochodzą z 1587 r. kiedy to ówczesny właściciel miasta polecił wyremontować stojący już w tym miejscu obiekt.

 W 1601 r. na polecenie hrabiego von Kockritz zostaje rozebrany stary kościół, a na jego miejsce postawiony nowy, drewniany obiekt.
 Niestety jego żywot nie trwał zbyt długo, ponieważ na przełomie XVII i XVIII w. zaczął popadać w ruinę i dopiero w 1725 r. rozpoczęto jego remont.

 W 1817 r. zniszczeniu ulega wieża kościelna i obiekt znów popada w ruinę, a do następnego remontu dochodzi w 1852 r.
 W roku 1877 r. kościół znów zostaje rozebrany z powodu złego stanu technicznego, ale co lepsze elementy wykorzystano do postawienia nowego obiektu, którego wykonania podjął się miejscowy cieśla H. Dresyer.

 Świątynia stoi do tej pory, a dzięki staraniom burmistrza Twardogóry została wyremontowana i obecnie pełni funkcję sali widowiskowej i koncertowej.

 Ciekawostką jest, że mimo różnych przebudów i modernizacji do tej pory zachowała się krypta grobowa rodziny von Kockritz.

 Widok od strony południowej.


 Prezbiterium, a na jego fasadzie umieszczono tablicę nagrobną rodziny von Kockritz.


 Widok na znajdującą się po stronie północnej wieżę.


 Ciekawie zdobione wejście główne do świątyni.

 Widok na kościół od strony zachodniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...