Menu

środa, 26 listopada 2014

LEGNICA - Stary Ratusz. (GPS - 51.2072 / 16.1609)

Dziś zawitamy do mojego rodzinnego miasta, czyli Legnicy, w której chcę Wam pokazać drugi z budynków Ratusza. Legnica posiada dwa Ratusze. Nowy, pochodzący z 1905 r. a Stary z lat 1737 - 1741.

 Obiekt, który obecnie możemy oglądać na tym miejscu, to już trzecia budowla tego typu. Pierwsza została tu ustawiona już na początku XIV w. Niestety spłonęła podczas wielkiego pożaru, który strawił większą część miasta.  

 Drugi, tym razem już murowany Ratusz został wybudowany w latach 1379 - 1380 jako budowla gotycka. Niestety i on został strawiony przez pożar, który wybuchł w jego pomieszczeniach i dokonał na tyle poważnych zniszczeń, że nie nadawał się do dalszej eksploatacji, a do wykorzystania nadawały się tylko piwnice i najniższa kondygnacja, chociaż też nie w całości.

 Obecny Ratusz, to dzieło miejskiego architekta Franza Scheerhofera, który nadzorował wzniesienie tego obiektu w latach 1737 - 1741. Ratusz w nowej formie był budowlą barokową, jak na tamte lata nowoczesną i spełniał swoją funkcję aż do 1905 r. kiedy to został zastąpiony przez Nowy Ratusz, ponieważ niewielki budynek przestał wystarczać dla dynamicznie rozwijającej się Legnicy.

 Przez 164 lata funkcjonowania Ratusz był raz modernizowany w 1836 r. Druga, większa przebudowa miała miejsce już w XX w. w okresie międzywojennym kiedy to nie spełniał już funkcji magistrackich, a otrzymał wówczas hełm wieży.

 Po wojnie zabytek, jak większość śródmieścia został przejęty przez Armię Czerwoną, a od 1965 r. jest własnością miasta.
 Obecnie administratorem budynku jest Teatr im. Modrzejewskiej, który zarządza też restauracją znajdującą się w części parterowej zabytku..

 Widok od ulicy N.M.P. czyli od wschodu.Wieża Ratusza wraz ze swoim towarzystwem, czyli wieżą katedry.


 Jednym z ciekawszych elementów zdobniczych są schody wykonane z piaskowca, Wejście do znajdującej się na parterze restauracji.

 Widok od strony południowej.


Tak Ratusz wygląda od ul. Złotoryjskiej, czyli od zachodu. Po lewej widać fragment Teatru im. Modrzejewskiej.

 Jako ciekawostkę można uznać pozostałość po trakcji linii tramwajowej, która przebiegała nieopodal.

2 komentarze:

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...