Menu

piątek, 5 września 2014

GRYFÓW ŚLĄSKI - Ratusz miejski. (GPS - 51.0279 / 15.4146)

 Gryfów Śląski, to naprawdę ciekawe miasto położone w powiecie lwóweckim, a Ratusz który chcę Wam pokazać, to obiekt może nie taki stary, ale historia obiektów magistratu sięga XIII w.

 Patrząc na takie miasta jak Gryfów Śl. muszę chyba powrócić do pokazywania nie tylko pojedynczych zabytków, ale i od czasu do czasu zrobić wirtualną wycieczką po co ciekawszych miejscach jak to robiłem wcześniej (np. do Szklarskiej Poręby).

 Pierwszy Ratusz został wybudowany w Gryfowie już w 1276 r. Niestety jak większość ówczesnych obiektów była to konstrukcja drewniana i dotrwał tylko do przełomu wieku XV i XVI kiedy to strawił go pożar.

 W 1524 r. podjęto decyzję o wybudowaniu Ratusza z prawdziwego zdarzenia, który miał być wizytówką miasta i symbolem jego zamożności.
 Kamienny Ratusz posiadał cechy budowli renesansowej, ale w XVII w. podczas przebudowy nadano mu wygląd barokowy i nadbudowano wieżę przykrywając ją drewnianym, barokowym hełmem.
 Kolejna modernizacja miała miejsce w 1849 r. i to prawdopodobnie wówczas straciła zdobienia charakterystyczne dla baroku. 

 Na początku XX wieku rajcy miejscy zaczęli dyskutować nad kolejną modernizacją Ratusza mającą na celu przebudowę wieży, która ze względu na swoją drewnianą konstrukcję była mocno osłabiona i groziła katastrofą budowlaną. Z powodu braku środków zdecydowano się jednak pozostać przy starym wyglądzie, a tylko ją zabezpieczyć. 

 Niestety podczas prac spawalniczych zaprószono ogień i cała drewniana część spłonęła co zmusiło radnych do uzupełnienia jej konstrukcją żelbetonową, która została zaprojektowana przez Kurta Heidricha i wykonana w 1932 r. w duchu modernizmu.

 Tu ciekawostka, ponieważ nadbudowana część wieży jest jedyną tego typu realizacją na świecie, a pierwszą konstrukcją żelbetową na Dolnym Śląsku.

 Widok od strony południowej. Dobrze widać od którego miejsca została nadbudowana betonowa część wieży. 
 Część na której umieszczony jest zegar jest pozostałości po XVI w. wieży, a to co ponad nią to już nowa, żelbetowa konstrukcja.

 Widok od zachodu.

 Wieża usytuowana jest po stronie północnej Ratusza.

 Muszę przyznać, że wieża przypomina mi minaret.


Nad wejściem u podstawy wieży pozostał kamienny, renesansowy herb miasta.

 Rycerz z Gryfem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...