Menu

poniedziałek, 21 lipca 2014

SOBÓTKA - Zamek Górka. (GPS - 50.8872 / 16.7079)

 Następny z ciekawych obiektów, który służy obecnie dla celów turystycznych. Co prawda ten nie jest do końca odremontowany, ale jego wielkość i wiek w pełni to tłumaczą, a prace jakie już wykonano pozwalają wierzyć, że dawna świetność zostanie mu przywrócona i to w niebardzo odległej przyszłości.

 Prezentację tego obiektu musiałem niestety podzielić na części, ponieważ jego historia i wielkość nie pozwoliły mi pokazać jego w całości w jednym wejściu.

 W sumie, to nie wiem od czego zacząć, ponieważ historia tego zabytku (trudno napisać o nim zamku) jest tak pogmatwana, a dotyczy zabudowań, które powstawały w tym miejscu od czasów romańskich, czyli od XII w.
 Ciekawe jest, to że tzw zamek wywodzi się z wcześniejszych zabudowań klasztornych, a przeważnie bywało tak, że to zamki przekształcano na klasztory. Tak było np. w Nowogrodźcu, który kiedyś Wam pokazywałem.
 Chociaż niektórzy twierdzą, że tu tak było biorąc pod uwagę siedzibę Włostowiców.

 Pierwsze wzmianki na temat budowli ustawionej w tym miejscu pochodzą z 1121 r. i była to oczywiście kaplica postawiona tu dla augustianów.
 Następna wzmianka o obiektach zasiedlonych przez Augustian pochodzi z lat 1428-1435 kiedy, to byli napadani przez husytów, a w efekcie zniszczono ich siedzibę. Nie mniej nie pozostali oni zbyt długo bez siedliska i już w drugiej połowie XV w. rozpoczęto budowę nowej kaplicy, do której na początku XVI w. (w latach 1524-1553) dobudowano pałac, który rozbudowano w 1585 r.

 Niestety opactwo nie miało szczęści, ponieważ w latach 1618-1648, podczas wojen trzydziestoletnich zostało ponownie ograbione i zniszczone. Oczywiście dość szubko je odremontowano, ale tylko na ok. 100 lat, kiedy to została ogłoszona sekularyzacja i obiekty sprzedano osobom prywatnym.
 Pierwszym świeckim zarządcą obiektu był Ernest von Luttwitz, który całość przeznaczył na cele mieszkalne i w połowie XIX w. dokonał tylko niezbędnych prac zabezpieczających obiekty przed niszczeniem (remont dachu i szczytów).

W 1885 r. całą posiadłość zakupił Eugeniusz von Kulmitz i to on postanowił o całkowitej przebudowie obiektu, doprowadzając do stanu w jakim możemy oglądać go aktualnie.
 Obecnie obiekt można podzielić na część klasztorną i pałacową, w ich wnętrzach znajdują się pozostałości obiektów romańskich jak kaplica, gotyckich i renesansowych.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...