Menu

piątek, 30 sierpnia 2013

BOLKÓW - zamek (GPS - 50.9214 / 16.0976)

 Zamek Bolków jest przez niektórych uważany za najstarszy w Polsce, ponieważ wg. legendy został on wybudowany już w 807 r. jednak nie znaleziono na to żadnych wiarygodnych dowodów.

 Faktem jest natomiast, że w 1277 r. zamek już stał, ponieważ wspomina o nim ówczesny władca tych ziem Bolesław II Rogatka.

 Zamek usytuowany jest po zachodniej stronie miasta na wzgórzu o wysokości 396 m.n.p.m. i zajmuje powierzchnię 7600 m2.

 Niektórzy twierdzą, że budowniczymi zamku byli templariusze, którzy mieli swój zamek nieopodal w Lipie. O przynależności do tego zakonu miałby świadczyć kształt wykończenia murów przypominające wyglądem "jaskółczy ogon".


Wejście na zamek od strony miasta, czyli od wschodu.

Nad bramą wejściową widać napis "Castle Party", ponieważ co roku odbywa się tu festiwal muzyki rockowej.. To już jeden z dziedzińców wewnętrznych.

Oczywiście obowiązkowe jest wejście na wieżę, ale to nie jest takie proste, ponieważ trzeba przecisnąć się takim korytarzem.

Widoki rekompensują jednak niedogodności jakie trzeba znieść wchodząc.Kilka widoków na okolicę.


5 komentarzy:

 1. Jak sobie na tym zamku poradzi rowerzysta? Są jakieś stojaki, jeśli tak to w którym miejscu? A może choć część widoków jest już bez wchodzenia na wieżę? Pamiętam że Świny widać nawet z krajowej "3".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musze przyznać, że nie byłem tam ostatnio i być może coś się zmieniło, ale nie było tam żadnego miejsca dla rowerów i po przeszukaniu zdjęć jakie posiadam ( jest ich sporo z tego zamku) nie zauważyłem tam jakichś stojaków, czy coś takiego.

   Usuń
  2. No więc byłem i stwierdzam że niewiele się zmieniło. Przypiąłem się do kraty przy cysternie k. wieży :-)

   Usuń
  3. Dobrze, że była chociaż krata przy cysternie ;).

   Usuń
 2. Bolków jest przeuroczy, tylko jak wiele innych miast jego wielkości jest bardzo biedny, ludzie stąd uciekają, bo pracy nie ma. Niestety substancja mieszkaniowa dość uboga, a mirszkania dosyć drogie. Bardzo szkoda. Jestem zakochany w tutejszych krajobrazach. Świetny wpis.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...