Menu

poniedziałek, 22 czerwca 2015

GŁOGÓW - Miasto.

 Obiecałem już wcześniej, że napiszę kilka słów o tym znamienitym mieście. Co by jednak o nim nie napisać, to uwierzcie mi, że będzie to za mało.

 Coś jednak napisać muszę, bo ... obiecałem :).

 Oczywiście nie są tak naprawdę znane początki miejskości i osadnictwa w tym regionie, ale spróbuję zebrać to co wiadomo na temat bytności ludzi na terenach tych terenach.

 Plemię Dziadoszan, które jest jednym z pierwszych, które rozpoczęło zaludnianie ziem śląskich swój centralny gród miało właśnie na terenie obecnego Głogowa, po prawej stronie Odry, gdzie obecnie znajduje się Kolegiata, ale możliwe jest, że początki osadnictwa sięgają dużo wcześniejszych czasów, ponieważ na mapach Klaudiusz Ptolemeusza zaznaczona jest miejscowość o nazwie Lugidunum i właśnie m.in z Głogowem jest utożsamiana.
 Oczywiście równie prawdopodobne jest, że Lugidunum, to Legnica, a ostatnie badania wysuwają hipotezę, że starożytną miejscowością o tej nazwie może być Krosno Odrzańskie.
 Mapa jest jednak tak nie dokładna, że ciężko określić faktyczne położenie Lugidunum.

 Jak by jednak nie patrzeć, Głogów jest miastem z wielowiekową tradycją i osadą niezmiernie znaczącą dla polskości w tym rejonie.

 Przejdźmy teraz do faktów.
Pierwsze potwierdzone wzmianki na temat osady w tym miejscu pochodzą z połowy IX w. ale już w X w, istniał tu gród, który pod koniec wieku został przez Mieszka I przyłączony do Polski.

 Znajdujący się na rubieżach nowo powstającego kraju miasto było często atakowane przez zachodnich sąsiadów, a mająca miejsce w 1109 r. obrona Głogowa przed wojskami Henryka V przeszła do historii jako jedna z ważniejszych bitew na ziemiach śląskich obok Bitwy Pod Legnicą i Bitwy na Psim Polu.

 W XIII w. miasto zostaje stolicą księstwa, chociaż już pod koniec XII wieku było księstwem, to jednak nie samodzielnym. W XIII w. centralny punkt miasta został przeniesiony z okolic obecnej kolegiaty, czyli prawego brzegu na lewy brzeg Odry, gdzie obecnie znajduje się zamek.

 Głogów przez wieki był znaczącym ośrodkiem władzy i gospodarczym. Oczywiście jak większość miast jego rozwój uzależniony był od często występujących pożarów, epidemii i konfliktów, które nękały ówczesne osady. Z jednej strony kataklizmy niszczyły miasto, ale z drugiej prowokowały do odbudowy i rozwoju.

 Jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach miasta było niewątpliwie ustanowienie tu stolicy rejencji w 1741 r. podczas podziału Śląska na dwie części.
 Niestety przeniesienie jej do Legnicy, przez Francuzów w 1809 r. było sporą stratą dla miasta, ale mimo wszystko nie było wyrokiem, ponieważ Głogów był na tyle ważnym ośrodkiem, że nie mogło to zbyt mocno wpłynąć na jego pozycję w regionie.

 Największą zbrodnią dla miasta było utworzenie na jego terenie twierdzy pod koniec II W.Ś. W wyniku tych działań miasto zostało zniszczone w 95%, a staromiejska zabudowa i układ ulic przeszła do historii.
 Chociaż w latach 80'tych XX wieku podjęto decyzję o odbudowie starówki, to niestety nikt już nie wróci starej, renesansowej i barokowej zabudowy, która nadawała charakter miastu, to obecnie jego wygląd ma swój klimat.

 Obecnie Głogów, to jedno z największych (liczy ok. 70 tys. mieszkańców) i najważniejszych miast Dolnego Śląska, oraz bardzo ważny ośrodek gospodarczy regionu.


 Wkrótce postaram się pokazać Wam zabytki stanowiące o miejskości grodu.

 Jutro - zamek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...