Menu

wtorek, 15 października 2013

ŻMIGRÓD - Pałac Hatzfeldów. (GPS - 51.4823 / 16.9165)

 Pałac, to stwierdzenie trochę na wyrost, ponieważ jest to trwała, zabezpieczona przed niszczeniem ruina, w części odnowiona.

 Sam pałac został wybudowany przez Melchiora von Hatzfeld w latach 1655 - 1660 nieopodal istniejącego już dużo wcześniej zamku, do którego dojdziemy innym razem.

 Obiekt został wybudowany w stylu barokowym i jak większość w tym czasie był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, a w latach 1706 - 1708 zyskał nawet dodatkową kondygnację.

 O nieprzeciętności tego obiektu może świadczyć fakt, że w 1813 r gościli tu car Rosji Aleksander I, król pruski Fryderyk Wilhelm III i kilka innych znakomitości z Anglii i Austrii, które właśnie tu podpisały protokół trachenberski (Trachenberg - tak nazywał się Żmigród), czyli pakt o koalicji antynapoleońskiej.

 Po wojnie pałac został spalony przez A.R.  prawdopodobnie jako tzw. "pochodnia zwycięstwa", a dzieła zniszczenia dokończyła miejscowa ludność używając cegły do odbudowy swoich domostw.

 W latach 2006-2008 z funduszy unijnych udało się zabezpieczyć pozostałą część murów, a w roku 2012 miała rozpocząć się rewitalizacja pięknego założenia parkowego z licznym starodrzewiem do którego dojdziemy za chwilę.

  Tyle historii, a teraz kilka zdjęć.

 Widok od strony zachodnie. To właśnie jedyna odremontowana fasada, która stanowi niewielką część całego założenia pałacowego. Na końcu zobaczycie zdjęcie obiektu z lat jego świetności.


Tu widok z wieży zamkowej umiejscowionej nieopodal pałacu.


Tarcza herbowa rodziny Hatzfeldów.

Fragment skrzydła północnego.


Teraz wejdziemy do "wnętrza" tylko po to żeby zobaczyć w jaki sposób zostało zabezpieczone przed niszczeniem.Widok od strony zachodniej.


Tak prezentuje się ruina od południa.


Tu na jednym ze zdjęć widać obiekt z czasów świetności. Zdjęcie jest umieszczone w gablocie nieopodal pałacu. Można tam też poczytać o historii obiektu.

4 komentarze:

 1. Chyba jedyny taki przykład aranżacji pałacowych ruin w Polsce. Tak, tak, uwydatnienie wartości tego, co pozostało - żadne tam przerabianie na hotel, sztuczne odbudowywanie. Rewelacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdę mówiąc, to też nie spotkałem się z podobnym rozwiązaniem.
   Wygląda, to trochę dziwnie (zwłaszcza od "wewnątrz"), ale sama fasada pomaga uruchomić wyobraźnię i jej oczyma ujrzeć uroki pałacu w czasach świetności.
   Z tego co słyszałem, to jest projekt odbudowy pałacu, ale czy do niego dojdzie ? Na razie wygląda to nieźle.

   Usuń
 2. Dobrym przykładem są riuny Krzyżtoporu(Ujazd)..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie nie miałem przyjemności odwiedzenia zamku Krzyżtopór, chociaż widziałem zdjęcia z których jednak nie wiele wynikało i widocznie umknęło to mojej uwadze.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...