Menu

wtorek, 22 kwietnia 2014

STRZEGOM - Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej. (GPS - 50.9611 / 16.3447)

  Witamy znów w Strzegomiu.
Już tu kiedyś byliśmy przy okazji zwiedzania Bazyliki św. Apostołów Piotra i Pawła.
Miasto nie jest za duże, bo liczy ok. 17 tys. mieszkańców, ale jeśli chodzi o walory turystyczne, to naprawdę warte zboczenia z trasy ... jeśli oczywiście nie jest celem głównym wycieczki, lub jesteśmy w nieodległej Świdnicy.

 Historia kościoła, który chcę Wam pokazać sięga roku 1382, kiedy to została postawiona w tym miejscu pierwsza świątynia wraz z klasztorem dla karmelitów. W tym momencie należy dodać, że był to pierwszy klasztor tego zakonu na Śląsku.

 Na przestrzeni wieków, kościół był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, a po sekularyzacji klasztoru w 1810 r. został przekazany ewangelikom. 

 Kościół był użytkowany praktycznie bez przerwy, aż do 1957 r. kiedy to zaprzestano odprawiania w nim nabożeństw. Odprawianie mszy wznowiono w 1997 r. kiedy, to po latach nieużytkowania i dewastacji przejęła go parafia katolicka pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej zarządzająca nim do dnia dzisiejszego.

 Widok od strony północnej.
 Wejście główne znajduje się od Ulicy T. Kościuszki, gdzie znajduje się ciekawy gotycki portal.


1 komentarz:

  1. Naprawdę fajna strona dla osób chcących poznać historię Śląska. Bardzo dziękuję autorowi za pracę włożoną w portal. Marek

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...