Menu

czwartek, 14 sierpnia 2014

LEGNICA - Dworzec kolejowy. (GPS - 51.2138 / 16.1682)

Nowy dworzec (wcześniej pokazywałem stary), to modernistyczna budowla projektu L. Matheusa, a oddana została do użytku ... no właśnie, tu jest ciekawa sprawa, ponieważ dworzec najpierw został udostępniony dla podróżnych w 1927 r, dopiero dwa lata później, bo w grudniu 1929 r. został w pełni oddany do użytku.
 Dlaczego tak się stało ?
Na początku lat 20'tych XX wieku Legnica przeżywała swój rozkwit i powstało mnóstwo ciekawych obiektów, a to za sprawą zaplanowany na rok 1927 targów "GUGALI". Były to niemieckie targi ogrodnictwa i śląskie targi rzemiosła. Spodziewano się sporej liczby odwiedzających, a stary dworzec nie był przystosowany do ich przyjęcia. Postanowiono więc wybudować obiekt, który byłby w stanie przyjąć tak dużą liczbę pasażerów.
 Jak widać miasto wykorzystało swoją szansę, a efektem tego jest jeden z ciekawszych, modernistycznych obiektów na śląsku.

 W tym roku zakończył się remont budynku głównego, który nareszcie wygląda jak za czasów świetności.

 Dworcowi postanowiłem poświęcić trochę więcej uwagi, ponieważ jest to naprawdę ciekawy obiekt z jedną z największych w Polsce halą peronową.
 Dlatego rozpoczniemy od widoku ogólnego. Następnie wejdziemy do jego wnętrza. Później obejrzymy sobie halę peronową, a na koniec pokarzę Wam ciekawą iluminację jaką otrzymał budynek po ostatnim remoncie.

 Widok od strony zachodniej.

 Plac główny znajduje się przy wejściu głównym, od strony południowej. Tu widok na dworzec wraz z halą peronową. Dworzec nieco przesłonięty przez jedną z kamienic przy ul. Dworcowej.

 Tak dworzec wyglądał jeszcze niedawno, przed remontem. Dobrze, że to już przeszłość.

 Ostatnie zdjęcie dworca z lotu ptaka.
Zdjęcie zostało wykonane przez fotoreportera portalu Lca.pl Wojciecha Obremskiego.

2 komentarze:

 1. Witaj Tomku.A gdzie ta iluminacja obiecana??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie będzie iluminacja. Właśnie się do niej zabieram.
   Nie chciałem przesadzić z ilością wrzutek :).

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...