Menu

piątek, 20 września 2013

TRZEBNICA - Bazylika św. Jadwigi - z zewnątrz.

 Bazylika trzebnicka pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja, to obecnie najważniejsze sanktuarium czczące świętą Jadwigę.
Właściwie, to chyba było tak zawsze, ponieważ spędziła tu większość swojego życia, ale o klasztorze będzie kiedy indziej.

 Pierwszy kościół pw. św. Bartłomieja został wybudowany w stylu romańskim w latach 1208-1219 i była to jedna z pierwszych (jeśli nie pierwsza) budowli wzniesionych na ziemiach polskich murowana z cegły.

 W latach 1268-1269, 25 lat po śmierci św. Jadwigi rozpoczęto budowę pierwszej w Polsce gotyckiej świątyni mającej być jej kaplicą grobową.
 Kaplica od samego początku stała się Mauzoleum Piastów Śląskich i w sumie pochowano ich tu dwadzieścia dwoje.
 Przez wieki kościół tak jak i klasztor miał okresy rozkwitu i stagnacji w czasie których był niszczony, plądrowany, okradany i palony jak w 1464 r kiedy to na skutek uderzenia pioruna spłonął dach kaplicy. 
 Następny pożar wybuchł pod koniec XV w. i dwa w XVI.

 Lata powtórnego rozkwitu przypadają na połowę XVII wieku. Wówczas postanowiono zmodernizować świątynię na styl barokowy. Odbyło się, to w dwóch etapach.
 Pierwszy etap rozpoczął się w 1680 r. kiedy to ustanowiono Jadwigę z Andechs świętą. Został wówczas wykonany z marmuru sarkofag z podobizną św. Jadwigi.

 Drugi etap, to lata 1730-1760 i wówczas dokonano największych zamian. Powstał wówczas ołtarz główny w obecnym kształcie, rzeźby przed prezbiterium, ambona i obecna figura świętej wykonana z alabastru, która zastąpiła poprzednią , marmurową.
 W tym też okresie została dobudowana 68 metrowa wieża.

 Na razie obejrzymy bazylikę z zewnątrz, a w przyszłości wejdziemy do wnętrza i wówczas będzie więcej informacji na temat wyposażenia.

Widok od strony zachodniej.


k

Wejście główne.

Widok od strony północnej.

Tu przy wieży odkryto podczas jednej z renowacji romański portal przedstawiający króla Dawida, wykonany ok. 1218-1230 roku.Strona północna.


Tu jest też późnoromański portal Maryjny stanowiący pozostałość po wejściu.


Widok od strony wschodniej. Ta wyższa część po lewej stronie, to kaplica św. Jadwigi.


Widok na bazylikę z miastem w tle i wieżą kościoła pw. Piotra i Pawła. Tu dobrze widać zarys kaplicy .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...