Menu

piątek, 20 września 2013

TRZEBNICA - Bazylika św. Jadwigi - z zewnątrz.

 Bazylika trzebnicka pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja, to obecnie najważniejsze sanktuarium czczące świętą Jadwigę.
Właściwie, to chyba było tak zawsze, ponieważ spędziła tu większość swojego życia, ale o klasztorze będzie kiedy indziej.

 Pierwszy kościół pw. św. Bartłomieja został wybudowany w stylu romańskim w latach 1208-1219 i była to jedna z pierwszych (jeśli nie pierwsza) budowli wzniesionych na ziemiach polskich murowana z cegły.

 W latach 1268-1269, 25 lat po śmierci św. Jadwigi rozpoczęto budowę pierwszej w Polsce gotyckiej świątyni mającej być jej kaplicą grobową.
 Kaplica od samego początku stała się Mauzoleum Piastów Śląskich i w sumie pochowano ich tu dwadzieścia dwoje.
 Przez wieki kościół tak jak i klasztor miał okresy rozkwitu i stagnacji w czasie których był niszczony, plądrowany, okradany i palony jak w 1464 r kiedy to na skutek uderzenia pioruna spłonął dach kaplicy. 
 Następny pożar wybuchł pod koniec XV w. i dwa w XVI.

 Lata powtórnego rozkwitu przypadają na połowę XVII wieku. Wówczas postanowiono zmodernizować świątynię na styl barokowy. Odbyło się, to w dwóch etapach.
 Pierwszy etap rozpoczął się w 1680 r. kiedy to ustanowiono Jadwigę z Andechs świętą. Został wówczas wykonany z marmuru sarkofag z podobizną św. Jadwigi.

 Drugi etap, to lata 1730-1760 i wówczas dokonano największych zamian. Powstał wówczas ołtarz główny w obecnym kształcie, rzeźby przed prezbiterium, ambona i obecna figura świętej wykonana z alabastru, która zastąpiła poprzednią , marmurową.
 W tym też okresie została dobudowana 68 metrowa wieża.

 Na razie obejrzymy bazylikę z zewnątrz, a w przyszłości wejdziemy do wnętrza i wówczas będzie więcej informacji na temat wyposażenia.

Widok od strony zachodniej.


k

Wejście główne.

Widok od strony północnej.

Tu przy wieży odkryto podczas jednej z renowacji romański portal przedstawiający króla Dawida, wykonany ok. 1218-1230 roku.



Strona północna.


Tu jest też późnoromański portal Maryjny stanowiący pozostałość po wejściu.


Widok od strony wschodniej. Ta wyższa część po lewej stronie, to kaplica św. Jadwigi.


Widok na bazylikę z miastem w tle i wieżą kościoła pw. Piotra i Pawła. Tu dobrze widać zarys kaplicy .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...