Menu

piątek, 19 grudnia 2014

LEGNICA - Pałac Opatów Lubiąskich. Obecnie Muzeum Miedzi. (GPS - 51.2087 / 16.1590)

 Obecne Muzeum Miedzi, to barokowy gmach z XVIII w. wybudowany na zlecenie lubiąskiego opata Ludwika Bauch'a przez legnickiego mistrza budowlanego Karla Franta.

 Budowę pałacu rozpoczęto w roku 1726, a zakończono w 1728 r. Cystersi prowadzili gospodarstwa, uprawiali rolę i dlatego musieli mieć kontakt z ważnymi ośrodkami gospodarczymi, do których należała wówczas Legnica, więc taki przyczółek był praktycznie niezbędny.
 Pałac pełnił funkcję reprezentacyjną dla cystersów do roku 1810, kiedy to wraz z innymi klasztornymi dobrami uległ sekularyzacji i został przejęty przez władze świeckie.

 Po sekularyzacji różnie toczyły się losy obiektu. Był urzędem podatkowym, sądem krajowym, własnością prywatną, aż zaczął podupadać.
 Po wojnie zdewastowany obiekt przejęły siostry Elżbietanki, którym odebrano go w 1962 r. i przekazano nowo powstającemu muzeum. Rok później pałac poddano gruntownemu remontowi dzięki któremu odzyskał dawny blask.

 Widok na pałac od strony północnej, czyli ulicy Partyzantów.

 Najciekawszym elementem architektonicznym jest wejście główne z portal i umieszczonym nad nim balkonem.

 Już same drzwi wejściowe stanowią ciekawy element zdobniczy. Są one oryginalne i pochodzą z XVIII wieku.

 Nad drzwiami umieszczono kartusz herbowy z inicjałami L.A.L. i należą do ówczesnego opata lubiąskiego i budowniczego pałacu Ludwika Baucha.

 Na balkonie ustawiono dwie figury. Na zdjęciu rzeźba przedstawiająca św. Jana Chrzciciela patrona kościoła znajdującego się po drugiej stronie ulicy i wybudowanego praktycznie w tym samym czasie co pałac.

Druga figura, to święta Jadwiga patronka Śląska.

 Nad balkonem umieszczony jest jeszcze herb opactwa cystersów z Lubiąża.

 Widok na pałac od strony zachodniej, a po lewej widać fragment kościoła św. Jana.


  Należy jeszcze wspomnieć, że przy muzeum znajduje się Lapidarium z elementami zdobniczymi z wyburzonych w latach 60'tych kamienic śródmiejskich.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...