Kościelca jeszcze nie odwiedzaliśmy, a jest to wieś położona nieopodal
Legnicy, w której można znaleźć ciekawy kościół stanowiący część parafii w
Małuszowie. Może nie tyle jest on ciekawy pod względem architektonicznym (chociaż ja uważam, że jest), ale pod kątem jego historii.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, bo o nim mowa, jest to XV wieczna świątynia, którą w XVI w. przejęli ewangelicy i co ciekawe mimo, że znajduje się on nieopodal
Legnicy, to przejęli go ewangelicy z księstwa świdnickiego, dla których dopiero w XVII w. wybudowano na mocy pokoju westfalskiego świątynię nazwaną
Kościołem Pokoju.
Kościół ma charakter budowli obronnej, a nazywany był także kościołem ucieczkowym właśnie z powody odprawiania w nim nabożeństw dla ewangelików z sąsiedniego księstwa, w którym nie mogli wyznawać swojej wiary.
W XVII w. doszło do modernizacji i rozbudowy kościoła na potrzeby społeczności ewangelickiej z księstwa świdnickiego, co miało spory wpływ na jego wygląd zewnętrzny.
Widok od strony północnej.
Widok od strony prezbiterium.
Wejście do kruchty od strony południowej.
Kilka tablic nagrobnych usytuowanych na fasadzie kościoła.
Nieopodal kościoła usytuowano obelisk upamiętniający ofiary XIX wiecznych wojen.
Krzyż pokutny ustawiony na terenie przykościelnym.
Ciekawa bryła. Wieża z krenelażami wygląda jakby była elementem fortyfikacji a nie kościoła.
OdpowiedzUsuńMasz rację. Jak napisałem, kościół miał charakter budowli obronnej stąd taki jego wygląd.
UsuńSuper:), człowiek dowie się coś nowego o swoim kraju :)
OdpowiedzUsuńJa jeżdżę po D.Ś. i cały czas dowiaduję się coś nowego :).
UsuńPiękna praca,gratuluję pomysłu ,jest co oglądać,bardzo ładnie wszystko opisujesz,zachęcam do dalszego zwiedzania Lwówka Śląskiego ,bo warto!pozdrawiam serdecznie będę częściej tu zaglądać:)
OdpowiedzUsuńLwówek mam obfotografowany dość dobrze, tylko nie mam na razie czasu uzupełnić brakujących zabytków.
UsuńPozdrawiam.
Kościół w Kościelcu jest z XIV w. Wzmianki o nim można znaleźć już ok roku 1321. Architektonicznie wspaniały, niestety pożar i lata zaniedbań odcisnęły na nim swoje piętno. Budowla mimo to dalej zachwyca.
OdpowiedzUsuńPrzyznam się szczerze, że nie znalazłem źródła, które podawałoby tak wczesne pochodzenie tej świątyni. Oczywiście mogę się mylić, ale czy na pewno chodzi o ten Kościelec koło Legnicy ? Bo jest ich w Polsce kilka i mają również kościoły.
UsuńZaintrygował mnie Twój wpis i faktycznie znalazłem, że pierwsza świątynia w Kościelcu mogła zostać wybudowana już pod koniec XIII w. a w dokumencie pisanym podana była w roku 1321 tak jak wspomniałeś. Z tym, że obecny kształt po gruntownej przebudowie nadano kościołowi w XV w.
OdpowiedzUsuńMuszę tu napisać, że nie mam pojęcia co w tym przypadku autor miał na myśli pisząc "gruntowna przebudowa" i jak wiele pozostało z pierwotnej świątyni.
Dzięki za sugestię, bo zmusiła mnie ona do głębszego zainteresowania się kościołem co zawsze wychodzi na dobre. Nie mniej jednak pozostanę przy dotychczasowych wpisach, ponieważ trudno jednoznacznie zweryfikować początki historii kościoła.