Menu

piątek, 23 stycznia 2015

JAWOR - Kościół pw. św. Marcina - z zewnątrz. (GPS - 51.0519 / 16.1930)

 Jawor, oczywiście już odwiedzaliśmy i to kilkukrotnie dlatego trochę mi głupio że dopiero teraz pokazuję Wam kościół św. Marcina, którego patron jest symbolem miasta i jego patronem.

 Świątynia pod tym wezwaniem po raz pierwszy została wspomniana w dokumencie pisanym już w 1242 r. Jak to zwykle bywa jej wygląd raczej nie przypominał obecnej, którego budowę rozpoczęto w 1330 r. 
 Budowa trwała dość długo, ponieważ jej główne założenie dobiegło końca dopiero u schyłku XIV w. a i w następnych stuleciach trwały różne prace ubogacające architekturę świątyni.

 Rozbudowę kościoła prowadzono jeszcze przez cały XV i w XVI wieku. W XVIII i XIX w doszło do modernizacji, a ostatni większy remont doszedł do skutku w 1962 r.
   
 Początkowo świątynia miała dwie wieże, ale w 1533 r. południowa wieża zawaliła się i została odbudowana jedynie do wysokości dachu.

 W czasie kolejnych modernizacji dobudowano do zasadniczej bryły kilka ciekawych elementów m.in. portale wejść do świątyni, ale o tym podczas prezentacji zdjęć.

 Panorama Jawora z górującą bryłą kościoła pw. św. Marcina.

 Widok na kościół od strony zachodniej, gdzie znajduje się wejście główne. XIV wieczny portal wejścia głównego do świątyni.

 Jedyna pozostała wieża widziana od  jej nasady.

 Wejście do wieży, również posiada kamienny portalik.

 Strona południowa.

 Kruchta wejścia od strony południowej.

Renesansowy portal wejścia do kruchty południowej. Dobudowany został na początku XVII w.

 Widok na świątynię od strony północnej.


 Po stronie południowej znajduje się ciekawy portal przedstawiający św. Marcina jadącego na koniu i oddającego swój płaszcz ubogiemu.

 Przed kościołem na bogato zdobionym cokole w 1726 r. ustawiono figurę patrona spraw trudnych i beznadziejnych, czyli Tadeusza Judy.

 Od strony południowej, przed kościołem ustawiona jest XVIII w. kolumna Maryjna. Pierwotnie na kolumnie ustawione były figury Jana, Marcina, Piotra i Pawła.

 W elewację wmurowanych jest kilkanaście tablic epitafijnych co świadczy o zamożności byłych parafian. To kilka z nich.W najbliższym artykule pokażę Wam wnętrze kościoła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...