Menu

niedziela, 8 września 2013

Kościół św. Jana Chrzciciela. (GPS - 51.2090 / 16.1586)

 Jedna z trzech wielkich świątyń w mieście. Katedra - najważniejsza, Mariacki - najstarszy, a kościół św. Jana ?  Ubogi krewny ?  Otóż nie. W XVI wieku został ustanowiony główną nekropolią Piastów legnicko-brzeskich.
 Teraz trochę historii:
 Jak podają niektóre źródła, pierwsza świątynia pod takim wezwaniem stała w Legnicy już w XI w. ale podczas najazdu Tatarów zostaje zniszczona. Są to jednak nie do końca pewne informacje, więc zajmiemy się tym co wiemy.
 W 1294 r. na terenie podarowanym przez księcia Henryka V zostaje wybudowany murowany z cegły, gotycki kościół . Była to niewielka budowla, usytuowana z zachodu na wschód, gdzie znajdowało się prezbiterium.
 W tym czasie świątynia była kilkakrotnie modernizowana m.in w połowie wieku XIV za sprawą księcia Wacława I.
W 1522 r. wraz z innymi legnickimi kościołami zostaje przejęta przez protestantów, a od 1566 r. Kalwinów.
 Wiek XVI, to kolejne przebudowy, z których jedna stanowi przygotowanie do uczynienia jej główną nekropolią linii legnicko-brzeskich Piastów. Dochodzi do tego w 1548 r.
 Mały, gotycki kościółek zostaje rozebrany w XVII w. z powodu złego stanu technicznego (zawaliła się część nawy).
 Za sprawą księżnej Ludwiki Anhalckiej po śmierci jej syna Jerzego Wilhelma (1675 r.) ostatniego z legnicko-brzeskich Piastów, zostaje utworzone na bazie prezbiterium gotyckiej świątyni "Mauzoleum Piastów Śląskich", którego wystrój zaprojektował Carlo Rossi, a sama budowa trwała dwa lata (1677-1679).
 Nowa, barokowa świątynia, której główny zarys można oglądać do tej pory, została wybudowana w latach 1714-1727.
Nie ma ona jednak "szczęści" ponieważ w 1744 r. w powodu błędu w sztuce budowlanej zawaliło się sklepienie. Kościół zostaje poddany remontowi dopiero 57 lat później w roku 1801 kiedy, to przejmują go katolicy, a sam remont trwa kolejne trzy lata do 1804 r.
 Wojna nie spowodowała zniszczeń kościoła, ale w 1966 r. w tajemniczych okolicznościach wybucha pożar, który trawi zachodnią wieżę i część przylegającego do kościoła klasztoru.
 Właśnie o tym wydarzeniu krąży najwięcej legend. Jedna z nich mówi o ogromnym poświęceniu radzieckich strażaków, a głównie o jednym z nich, który po piorunochronie wspiął się na sąsiednią wieżę by z tego miejsca gasić pożar.
 Remont kościoła i odbudowanie wieży dochodzi do skutku na przełomie lat 70'tych i 80'tych XX wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...