Menu

wtorek, 8 listopada 2016

LEGNICA - Fortyfikacje miejskie.

 Chcę trochę nadrobić zaległości dotyczące fortyfikacji miejskich, więc po niedawno prezentowanym Lubaniu zaglądniemy do "mojej" Legnicy.

 Niestety muszę się mocno streścić pisząc o fortyfikacjach tego miasta, ponieważ pierwsze wzmianki na ich temat pochodzą już z drugiej połowy XIII w. i od tego czasu były kilkakrotnie przebudowywane, rozbudowywane i rozbierane i nie mam tu na myśli XIX w. rozbiórki, która była wymuszona rozwojem miasta, ale rozbiórkę związaną z likwidacją XVI w. twierdzy.
 Miasto było zbyt mocno ufortyfikowane, a to mogło stanowić zagrożenie po jego utracie. 

W momencie szczytowym miasto posiadało mur obronny o łącznej wysokości 8 m. Sam mur miał 6 m. a doliczyć trzeba do tego dwu metrową kurtynę. Grubość murów wynosiła prawie 2,5 m.
 Wzmocnienie stanowiło ok. 30 baszt obronnych i 4 wieże usytuowane przy bramach wjazdowych. Do miasta można było dostać się jeszcze dwoma furtami.
 Obronę wzmacniała również fosa i wał ziemny, który u podstawy miał 22 m. i jak niektóre źródła podają posiadał katakumby z których można było prowadzić ogień.

 Do czasów współczesnych zachowały się tylko niewielkie fragmenty murów obronnych i dwie wieże bram głogowskiej i chojnowskiej, oraz zamek, który stanowił integralną część fortyfikacji.

 Na początek wieża bramy głogowskiej. Ta którą oglądamy obecnie została wybudowana na początku XV w. na miejscu wcześniejszej.

 To już nowsze zdjęcie wykonane po remoncie.

 Wieża bramy głogowskiej znajduje się nieopodal bramy wjazdowej do zamku.

 Widok na centralny punk fortyfikacji miejskich, czyli zamek piastowski, spod wieży bramy głogowskiej.

 To już druga ocalała wieża strzegąca niegdyś bramy chojnowskiej. Wieża została wybudowana na początku XV w.

 Przy tej wieży zachował się spory fragment muru obronnego. Oczywiście nie jest to stan jak za czasów świetności, ale zawsze to coś .
 Tu po prawej stronie, za gałęzią widać niewielki wykusz i specjalnie zrobiłem na niego zbliżenie.

 To taka ciekawostka, bo większość ludzi nie ma pojęcia co to takiego, a to po prostu ... wykusz kloaczny, czyli ... toaleta.

 Drugi, większy fragment muru znajduje się przy ulicy Św. Piotra i przylega do byłe strażnicy.

 Wg niektórych źródeł jest fragment najstarszej części fortyfikacji.

 To już sama strażnica.

 To opisywany wcześniej fragment muru.

 Niektórych może zaskoczyć wklejenie przeze mnie kościoła mariackiego, ale ... Po lewej stronie znajduje się prezbiterium, a pod nim przejście, które niegdyś biegło przy samym murze.

 Na tym zbliżeniu widać wyróżniający się fragment muru, który był niegdyś integralną częścią fortyfikacji, a kilkadziesiąt metrów od tego miejsca, w kierunku północnym usytuowana była wieża bramy wrocławskiej.

 Fragment muru znajdujący się w podwórku przy wjeździe na dziedziniec I L.O.


 Pozostałość po jedynej ocalałem baszcie. W głębi widać wieżę zamkową Św. Piotra, zwaną też głodową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...