Menu

niedziela, 27 października 2013

PROCHOWICE - Zamek. (GPS - 51.2750 / 16.3608)

 Niektóre źródła podają, że założycielem zamku był Iko von Parchwitz, towarzysz Bolesława Rogatki i jego dworzanin , czyli jego powstanie trzeba by datować gdzieś na XIII wiek, ale bardziej prawdopodobne jest, że budową zajął się dopiero wnuk Iko, Stefan i budowla musiała by powstać na początku XIV wieku.
 Po raz pierwszy zamek przebudowano w XV w. Następna rozbudowa miała miejsce już za panowania von Zedlitzów już na początku wieku XVI i wówczas nadano zamkowi renesansowy charakter. W latach 1566-1567 zamek był siedzibą księcia legnickiego Henryka XI, który schronił się tu przed panującą w Legnicy zarazą. 
 Od XVII wieku zamek coraz bardziej podupadał jako mało znaczące dobra książąt legnickich i przyczyniły się też do tego najazdy wojsk szwedzkich.
 Pomimo kilku prób podniesienia jego znaczenia i przejścia pod władanie Hohentzollernów obiekt już nigdy nie uzyskał swojej dawnej świetności.
 Obecnie zamek jest własnością prywatną i jego stan systematycznie się pogarsza, chociaż ostatnio rozpoczęto tu remont dachu i pojawiła się szansa na większy remont.
 Kaczawa przepływająca w okolicy zamku.Wieża prawdopodobnie pochodzi z XIV wieku.
Widok od strony zachodniej.


Od północy.

Od wschodu.Portal wejściowy i trochę kamieniarki.


Wejście na wieżę, którą miałem okazję zwiedzić i przy następnej okazji pokarzę widziane z niej miasto.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...