Dobromierz mimo, że nie ma obecnie praw miejskich jest bardzo ciekawym miejscem na wycieczkę. Zawitaliśmy już tu przy okazji zwiedzania jednego z dwóch kościołów, a znajduje się tu jeszcze pałac i wieża widokowa, którą właśnie chcę Wam pokazać.
Wieżyca, bo tak nazywa się wzniesienie, na którym umiejscowiona jest wieża wznosi się na wysokość 395 m.n.p.m. i dawniej była górą szubieniczną. Można się domyśleć dlaczego.
Nie cieszyła się ona zbyt dobrą sławą, ale wszystko się zmieniło 04.06.1745 r. Co się wówczas stało?
Rozegrała się w jej pobliżu bitwa w wojnie Austriacko-Pruskiej, gdzie doszło do konfrontacji pomiędzy tymi armiami, a właśnie z tej góry siłami austriackimi dowodził Karol Lotaryński.
Oczywiście wiemy z historii, że jego przeciwnikiem był cesarz Karol Wielki i to on odniósł tu miażdżące zwycięstwo, w którym na polu bitwy pozostało niespełna 5 tys. prusaków i ponad 13 tys. żołnierzy koalicji austriacko-saskiej, z tego też wzgórza Karol Wielki dokonał przeglądu zdobytych na wrogu sztandarów, które rzucono mu do stup.
W setną rocznicę triumfu postanowiono wybudować tu pomnik i nazwano wzniesienie "Górą Zwycięstwa".
Budowa wieży/pomnika co prawda rozpoczęła w setną rocznicę, ale zakończyła dopiero dwa lata później.
Oprócz wieży umiejscowiono tu restaurację z salą balową, a później dobudowano hotel, a nawet strzelnicę.
W dwusetną rocznicę wielkiego zwycięstwa na obchody rocznicy zapowiedziana była wizyta ówczesnego kanclerza Niemiec Adolfa Hitlera. Oczywiście wiemy dlaczego do niej nie doszło.
Wieża została przebudowana w latach 1877-1879 na styl neogotycki, a jej architektem był Karl Ludecke projektant m.in dworca świebodzkiego we Wrocławiu.
Po wojnie cały kompleks został zdewastowany, a obiekty towarzyszące rozebrana. Zachowała się jedynie wieża, która w 1991 r. przeszła w prywatne ręce.
Ponoć jest dostępna dla zwiedzających, ale nie są określone żadne godz. otwarcia, a ja nie miałem tego szczęścia, żeby ją obejrzeć od wnętrza.
Tak wygląda Dobromierz z Góry Zwycięstwa.
Latem wieża ukryta jest w zieleni, dlatego najlepiej jest wybrać się tam wiosną, lub jesienią.
To już sama wieża.

Musicie przyznać, że wygląda ciekawie.
Umieszczony jest tu plan bitwy z 4.06.1745 r.
I jeszcze raz spojrzenie na Dobromierz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.
Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.
Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.