Menu

środa, 17 września 2014

ROGOŹNICA - Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej. (GPS - 51.0116 / 16.2901)

 Niestety niewiele jest danych na temat tego kościoła. Oczywiście Rogoźnica jest bardziej znana jako miejsce wymordowania tysięcy ludzi przez hitlerowców  w obozie zagłady Gross Rosen.

 Trochę informacji udało mi się jednak znaleźć.

 Kościół w tym miejscu istniał już w połowie XVIII i był wybudowany dla społeczności ewangelickiej. Niestety nie wiadomo mi dlaczego został rozebrany i zastąpiony przez ten, który obecnie możemy oglądać. Prawdopodobnie był sporo mniejszy i nie spełniał swojej funkcji.

 Obecny obiekt wybudowano pod koniec XIX wieku, a dokładniej w 1872 r. został oddany do użytku.

 Prawdopodobnie fundatorami świątyni i przylegającego doń mauzoleum była znana nie tylko na Śląsku rodzina von Richthofen.

 Jak napisał ktoś w komentarzach z tej właśnie rodziny Richthofen'ów pochodzili Manfred i Lothar, którzy w czasie pierwszej wojny światowe dorobili się określenia "As lotnictwa", a Manfreda nazywano "Czerwonym Baronem".
  
 Niestety nie wiem jakie losy spotykały go przed i po wojnie, ale obecnie przywrócono go społeczności katolickiej i jest on świątynią parafialną.

 Widok od zachodu. 

 Tak prezentuje się od strony północnej.


 A tak od południa, gdzie znajduje się również mauzoleum, ale nie wiem kto jest w nim pochowany.


 To wejście od strony kościoła do wspomnianego przeze mnie mauzoleum.

2 komentarze:

 1. W mauzoleum pochowani byli członkowie rodziny von Richthofen - właścicieli licznych dóbr ziemskich i kamieniołomów w tym Regionie . Z tego rodu pochodził Manfred von Richthofen (Red Baron) as lotnictwa niemieckiego , oraz jego brat - Lothar (również as lotnictwa ) . Istnieją przekazy - że w miejscu wcześniejszej ewangelickiej kaplicy ta właśnie rodzina ufundowała i wybudowała w 1872 w/w kościół z mauzoleum . Pałac i folwark von Richthofenów był nieopodal - na wschodnim skraju parku . Po 2WŚ obiekty zostały doszczętnie rozebrane ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację.
   Mam nadzieję, że się nie obrazisz jak zaktualizuję tą informacją opis na blogu :) ?

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...