Menu

piątek, 27 czerwca 2014

CHOBIENIA - Zamek rodziny von Kottwitz. (GPS - 51.5433 / 16.4468)

 Wieś w powiecie Lubińskim. 

 Pierwsze pisane wzmianki na temat grodu Dziadoszan o nazwie Cobena (Chobienia) pochodzą z 845 r. O większości naszych współczesnych, Polskich metropolii nie było jeszcze mowy.
 Może teraz jest to niewielka wioska, ale w przeszłości było to jedno z pierwszych miast Polskich, ponieważ w 1238 r. Henryk Brodaty nadał jej prawa miejskie.

 W tej ciekawej wsi gościmy z dwóch powodów. Pierwszy z nich to renesansowy zamek wybudowany w 1583 r. Nie mniej jednak nie była to pierwsza warownia, która stała w tym miejscu. Wcześniejsza istniała tu już w XIV w.

 Skupmy się jednak na obiekcie, który możemy oglądać obecnie. W drugiej połowie XVI w. dobra w Chobieni nabył Georg von Kottwitz, który postanowił zburzyć stary zamek, a na jego miejscu postawił obecny, renesansowy obiekt.
 W XVII w. zamek przeszedł gruntowny remont w czasie którego nadano mu kształt, który możemy oglądać obecnie.
 W 1759 r. Zamek w Chobieni odwiedził ówczesny król Prus Fryderyk II zwany Wielkim, w którym mieścił się lazaret dla żołnierzy rannych w bitwie pod Kunowicami.

 Po drugiej wojnie światowej zamek został zniszczony, ale obecnie jest restaurowany i wygląda coraz lepiej.

 Na rożnik północno-wschodni widziany od strony Rynku.


 Po stronie zachodnie znajduje się portal z kartuszem herbowym.

 Jak napisała Chemini. kartusz herbowy należy do rodziny von Saurma Jeltsch, czyli ostatniego prawowitego właściciela zamku. Jedna z bram wjazdowych. Ta znajduje się po stronie południowej. Główna brama wjazdowa znajdująca się po stronie wschodniej. Wykończona jest pięknym portalem zwieńczonym balkonem. Widok na zamek od strony wschodniej.

7 komentarzy:

 1. Ciekawy obiekt. Na pewno wart odwiedzin :) Co do herbu to biorąc pod uwagę informacje zawarte na TEJ stronie, wygląda na to, że herb należy do ostatnich właścicieli zamku - rodziny von Saurma. No i nie doczytałem się o drugim z powodów goszczenia w Chobieni, a o którym wspominasz na początku wpisu :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za info o herbie. Mi jakoś nie udało się trafić na jelczańską stronę ;).
   Co do drugiego powodu, to chodziło mi o kościół, który został wybudowany w 1305 r. a w XVI w. podobnie jak zamek został przebudowany przez hrabiego Kottwitz'a.
   Ale o tym wkrótce :).
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Zamek jest pod moją opieką i bardzo serdecznie zapraszam Ciebie do odwiedzin. Można się umówić ze mną na termin lub wpaść przy okazji licznie organizowanych przez nas imprez czy dni otwartych. Herb należy do rodziny von Saurma Jeltsch, hrabia Wolfgang von Saurma był ostatnim prywatnym właścicielem zamku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zaproszenie i z pewnością skorzystam. Niestety nie mogę na razie podać konkretnego terminu, bo nie często bywam w tamtym rejonie, ale jeśli będę się wybierał, to spróbuję umówić się mail'em.
   Dziękuję również za info odnośnie właściciela pałacu i należącego do niego herbu. Już zapisuję w informacjach o zamku.
   Pozdrawiam i do miłego zobaczenia :).

   Usuń
  2. Dorzucę jeszcze info,że hrabia Wolfgang poślubił panią na zamku Chojnik a umarł... w moich Cieplicach k. Jeleniej Góry.
   Zapraszamy serdecznie :)

   Usuń
  3. Bardzo lubię takie ciekawostki (sam znam masę ciekawostek), więc jeśli masz coś jeszcze to z chęcią poczytam :).

   Usuń
  4. Od wielu miesięcy kopię w archiwach poszukując informacji o Chobieni i jej właścicielach bo informacji jest podejrzanie mało. Obecnie tłumaczę z niemieckiego pamiętnik Webera z 1909 roku traktujący o podróżach po śląskich zamkach i rezydencjach.Znalazłam tam wiele ciekawostek jak wyglądało ówczesne życie na zamku.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...