Menu

niedziela, 23 marca 2014

JAWOR - Ratusz. (GPS - 51.0503 / 16.1935)

 Ponieważ niedawno zasugerowano mi, że Ratusze też są pięknymi budowlami, postanowiłem włączyć je do bloga jako osobny podrozdział. Wcześniej pokazywałem je, ale na zbiorczych zdjęciach nie ukazujących wszystkich walorów.
 Na pierwszy ogień idzie Ratusz w Jaworze, który ma naprawdę ciekawy wygląd i sporo zdobień. Podobny do tego jaworskiego jest obiekt w Kamiennej Górze, ale o tym później.
 Pierwsze wzmianki na temat jaworskiego Ratusza pochodzą z 1374 r. Niektóre źródła podają rok 1340, ale prawdopodobnie nie był to typowy dla tej nazwy obiekt, a tylko kamienica pełniąca podobną funkcję.
 Obecny Ratusz, to nie ta sama budowla, która powstała w XIV w. Na przestrzeni wieków, główny budynek miasta był wielokrotnie przebudowywany modernizowany i odbudowywany głównie po pożarach z których największy strawił niemal cały obiekt. 
 Wybuchł on 12.03.1895 r. i pozostawił ze starej budowli tylko oktagonalną, gotycką wieżę, którą możemy oglądać współcześnie.
 Oczywiście nie było mowy o pozostawieniu tak ważnego miasta bez Ratusza dlatego już w tym samym roku zapadła decyzja i rozpoczęto budowę nowej siedziby dla rajców.
 Projekt nowej siedziby władz miasta opracował prof. Hermann Guth, a jego realizacja zakończyła się w listopadzie 1896 r. Całkowite oddanie obiektu do użytku nastąpiło w 1897 r.
 Widok od ulicy Grunwaldzkiej na ten ciekawy, neorenesansowy obiekt.

 Narożny wykusz z wieżyczką dodaje mu dostojności. Ośmiokątna wieża przyozdobiona jest figurkami czeskiego króla Wacława IV, księcia Bolka II i jego brata Henryka.

Tu wspomniane przeze mnie figurki, tylko trochę bliżej.

Widok od strony północnej.

Herby księstwa jaworskiego orła Hohenzollernów przejętego po Piastach Śląskich i miasta Jawora.

Jeszcze raz herb księstwa jaworskiego i miasta Jawora, czyli św Marcin na koniu.


 Wejście do ratusza z tarczami herbowymi miasta i księstwa..

2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy blog, dodaję do ulubionych i będę zaglądać.
  Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa i oczywiście nie omieszkam zajrzeć do ciebie :).
   Pozdrawiam.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...