Menu

wtorek, 18 marca 2014

KŁODZKO - Kościół Matki Bożej Różańcowej z klasztorem franciszkanów - z zewnątrz (GPS - 50.4371 / 16.6564)

 Po raz pierwszy świątynię w tym miejscu wspomniano w 1350 r. ale nie był to oczywiście obiekt, który możemy obecnie oglądać.
 W roku 1427 Franciszkanie opuścili swoje obiekty, aby schronić się w obrębie murów miasta co chroniło ich przed husytami, a powrócili na wyspę dopiero w 1475 r.
 W XVI w. zakon przestaje istnieć, a przejęte przez miasto obiekty ulegają dewastacji, co skutkuje ich rozebraniem, a teren zostaje zaadoptowany na cmentarz.
 Kościół na Piasku, bo taka jest jego nieoficjalna nazwa od zawsze był związany z zakonem Franciszkanów, którzy na przestrzeni wieków przeprowadzali się w inne miejsce, wyrzucano ich stąd, ale i tak udało im się w latach 1628-1631 postawić okazały kompleks, który możemy obecnie oglądać.
 Pomimo tego, że budowę rozpoczęto już na początku XVII wieku, to całkowite jej zakończenie miało miejsce dopiero w 1697 r.
 Franciszkanie zamieszkiwali klasztor do 1810 r. kiedy to dekret o sekularyzacji zakończył ich działalność i pobyt w tym miejscu. 
 Jak to w życiu bywa, są okresy wzlotów i upadków i tak też było z Franciszkanami, którym udało się powrócić do swoich budynków dopiero po II W.Ś. i użytkują go do chwili obecnej. 
 Ponieważ kościół usytuowany jest na wyspie narażony jest na kaprysy Młynówki i Nysy Kłodzkiej, które ją opływają i trzykrotnie został zalany w latach 1783, 1938, a najgorzej było w 1997 r. kiedy to woda podniosła się o ponad 8 m. i zniszczeniu uległo wyposażenie kościoła.

Świątynia widziana od strony centrum, a po drodze most św. Jana, ale o nim kiedyindziej.

 Tu widok na cały kompleks od ul. Kościuszki.


 Kościół wraz z klasztorem mają adres przy pl. Franciszkańskim i to z niego widok. XVII wieczny portal wejścia główego.
 Za chwilę wejdziemy do wnętrza, które zostało odrestaurowane w 2010 r. po ostatniej powodzi.

3 komentarze:

 1. Czasem soboe pgladam ciekawe miejsca wirtualnie bo przeciesz nigdy nie bedzie mi dane odwiedzic tych miejsc osobiscie autorowi tych zdjec bardzo dziekuje za udostępnienie zdjec ja ze swej strony podam moja strone z mojego kosciola >> https://plus.google.com/103309311290674817384/posts >> https://plus.google.com/photos/103309311290674817384/albums

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa strona i dziękuję za przypomnienie mi o tej pięknej okolicy.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Ciekawy post o Kłodzku. Bardzo fajne miasto. Podobało mi się mega. Ja również opisałem miasteczko u siebie na blogu, ale bardzo zaciekawiła mnie w nim Twierdza. Zapraszam w wolnej chwili http://pawelskiersinis.pl/twierdzaklodzko/

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...