Menu

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

ŻMIGRÓD - Kościół pw. Trójcy Świętej - Z zewnątrz (GPS - 51.4710 / 16.9091)

 W Żmigrodzie już gościliśmy, więc na temat miasta i jego bogatej historii nie będę się rozpisywał. Przypomnę tylko, że pokazywałem Wam znajdujący się tu neogotycki kościół pw. św. Stanisława Kostki i bardzo ciekawy z punktu widzenia historii pałac Hatzweldów.

 Dziś chcę Wam przedstawić kościół pw. Trójcy Świętej, który została ufundowany przez znamienitą Śląską rodzinę Schffgotsch'ów.
 Oczywiście nie był, to pierwszy obiekt sakralny usytuowany na tym miejscu. Wiadomym jest, że pierwsza świątynia została postawiona już w XIII w. i był to obiekt drewniany pw. Najświętszej Marii Panny. W XVI w. okazało się, że nie spełnia on już rosnących potrzeb społeczności katolickiej i postanowiono wybudować większy, tym razem murowany obiekt, a patronat nad tym przedsięwzięciem jak również kwestie finansowe objął Adam von Schaffgotsch.

 Od rozpoczęcia planowania do konsekracji świątyni minęło dwanaście lat, a sama budowa trwała od 1597 do 1607 r. Okres planowania to lata 1595 - 1597.
 Niestety podczas budowy popełniono jakiś błąd i masywna wieża zaczęła osiadać na jedną stronę o potrzebne jest szybkie jej wzmocnienie stąd od wejścia głównego możemy oglądać dostawione przypory wzmacniające całą konstrukcję wieży.

 W 1702 r. dochodzi do tragedii, wybucha pożar w czasie którego spłonęła spora część świątyni. W 1723 r. kościół zostaje odbudowany, a jego wnętrze wyposażone zostaje w elementy barokowe.

 Do kolejnej rozbudowy dochodzi w latach 1869-1870 dodany zostaje wówczas neobarokowy ołtarz, a świątynia zostaje powiększona o prezbiterium.

 Kościół pełni swoją funkcję do dnia dzisiejszego.

 Widok od strony południowej.
 Po środku widać dobudowaną kapliczkę św. Krzyża, która jest też kaplicą grobową rodziny Hatzfeldów.

 Prezbiterium znajduje się po stronie wschodniej. Od tej strony dobrze widać dobudowane przypory wzmacniające wieżę.

 Przed kościołem usytuowana jest figura Jana Nepomucena z 1735 r.


 Portal wejścia głównego, a nad nim herby Adama Schaffgotsa i jego żony Katarzyny.


 Oczywiście pokażę Wam również wnętrze kościoła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...