Menu

piątek, 8 sierpnia 2014

CZERŃCZYCE - Pałac rodziny von Zedlitz und Leipe i Czettritz. (GPS - 50.9722 / 16.7560)

 Barokowy pałac w Czerńczycach został wybudowany w 1735 r. na życzenie Karola von Zedlitz und Leipe i jego żony Ewy von Czettritz.

 W tym momencie muszę wspomnieć o samym Karolu, ponieważ był to nie byle kto.
Cała rodzina von Zedlitz była bardzo znana i poważana na Śląsku, ponieważ jej członkowie pełnili różne ważne funkcje państwowe.
 Karol nie odbiegał pod tym względem od pozostałych członków rodziny, ponieważ był członkiem najwyższego trybunału w Berlinie, a w 1770 r. został nawet ministrem sprawiedliwości. 
 Karol von Zedlitz und Leipe, był także reformatorem szkolnictwa i to właśnie on będąc dyrektorem Akademii Rycerskiej w Legnicy w latach 1788-1789 wprowadził egzamin, którego dzisiejszym odpowiednikiem jest matura.

 Wróćmy jednak do pałacu.
 Była, to typowa barokowa budowla, pięknie zdobiona z mansardowym dachem i tympanonem. Niestety obecny jej wygląd, to efekt przebudowy, która miała miejsce w 1845 r. i po barokowym wyglądzie pozostał właściwie tylko portal wejścia głównego z kartuszem herbowym rodzin Zedlitz i Czerttritz.

 Wojnę pałac przetrwał praktycznie niezniszczony, a po jej upływie przejęły go wraz z folwarkiem gospodarstwa rolne, które jak wiadomo nie bardzo dbały o użytkowane mienie, nie mniej jednak zabytek miał opiekuna i jego stan nie pogarszał się, oczywiście też nie polepszał :).
 Najgorsze czasy nastały wraz z rozwiązaniem PGR'ów i pozostawieniem pałacu samemu sobie. Został on rozkradziony, a resztę zrobił czas i warunki atmosferyczne. 
  Obecny stan zobaczycie na zdjęciach.

 Widok na stronę północną gdzie znajduje się wejście główne.


 Nisza w której usytuowano wejście.

 Portal wejście głównego.

 Kartusz herbowy z herbami rodzin von Zedlitz i von Czettritz.

 To już widok od strony południowej. Tu jest jeszcze gorzej. Wejście do wnętrza nie jest zabezpieczone, ale lepiej po nim za bardzo nie chodzić.


 Brak dachu, to najgorszy prognostyk dla obiektu.

 Dwa ujęcia pozostałości po folwarku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...