Menu

piątek, 9 października 2015

BOGUSZÓW GORCE - Kościół po ewangelicki. (GPS - 50.7575 / 16.20470)

 Boguszów Gorce. Piękna i ciekawa miejscowość nieopodal Wałbrzycha, praktycznie z nim granicząca od strony południowej. Postaram się coś więcej o niej napisać przy okazji zwiedzania Rynku, który jako ciekawostkę podam jest najwyżej położony w Polsce.

 Na razie skupimy się jednak na po ewangelickiej świątyni znajdującej się w północnej części miasta.

 Ten barokowy kościół, został wybudowany od podstaw dla miejscowej społeczności w latach 1770-1775. 
 Była to prosta konstrukcja przykryta mansardowym dachem typowym dla baroku. Dopiero na przełomie XVIII i XIX w. dobudowano klasycystyczną wieżę, która podobnie jak cały obiekt nie zmieniła się do czasów współczesnych.

 Niestety w czasach powojennych świątynia nie miała już tyle szczęścia i z powodu braku gospodarza pełniła funkcję magazyny, a także sali sportowej, gdzie swoją siedzibę miał również klub zapaśniczy.

 Na szczęście, obecnie jest szansa przywrócenia jego do czasów świetności, a to za sprawą miejscowej społeczności Zielono Świątkowej "Jeruzalem", która za symboliczną kwotę odkupiła obiekt od miasta planują tu swój dom modlitwy.

 Oczywiście jak zobaczycie na zdjęciach przed społecznością moc pracy, ale kościół został zabezpieczony, przełożony jest dach, a to już dużo.  

 Widok od strony zachodniej.

 Klasycystyczna, XIX w. wieża.

 Widok od północny.

 To strona południowa, gdzie znajduje się jedno z wejść. Dzięki uprzejmości kierownika budowy, mogłem obejrzeć wnętrze kościoła i zrobić kilka zdjęć, aby móc Wam je pokazać.

 Jak widać w Świątyni znajdowały się dwukondygnacyjne empory, których stan jest niestety marny.


 Muszę przyznać, że mimo swojego stanu, bardzo ciekawie prezentuje się szkielet empor, gdzie dokładnie widać kunszt osiemnastowiecznych cieśli.

 Na stropie nawy głównej zachowały się ciekawe polichromie.


6 komentarzy:

 1. Ciekawie pokazane są obiekty, zdjęcia uświadamiają ile pięknej architektury było, a właściwie jeszcze jest na Dolnym Śląsku. Niestety w większości to już ruiny. Jednak sporo znalazło szanse na lepsze jutro. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję.
   Co do zabytków, to jest ich ogrom i mimo większości w opłakanym stanie, to cieszą te które znalazły "opiekunów" :)
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Wychowałam się w Boguszowie bo kiedyś to był tylko Boguszów ,wiem w którym miejscu jest ten kościół ,bardzo blisko Rynku .Jak pamięcią sięgam zawsze był nieczynny ,szkoda że taki piękny obiekt doprowadzono do takich zniszczeń .Cieszę się że wreszcie ktoś próbuje doprowadzić go do lepszego stanu ,ciekawe czy to się uda bo patrząc na zniszczenia to koszty będą wielkie. W Boguszowie są jeszcze dwa kościoły ,jeden Rzymsko-Katolicki a drugi na ul.Szkolnej Polsko-Katolicki . Ratusz też jest ciekawą perełką architektoniczną . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, a co do kościołów, to i Ratusza, to oczywiście pokażę .
   Dość dobrze obfociłem sobie miasto :).
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Świetne są te foty od wewnątrz :) Minęło sporo lat ,kiedy tam byłem. Dobra robota!!!
  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki.
   Trafiłem w odpowiednim momencie i na odpowiednich ludzi :)
   Pozdrawiam.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...