Menu

wtorek, 9 lipca 2013

Kłodzko - z twierdzy. (GPS - 50.4402 / 16.6533)

 Ponieważ Kłodzko jest sporym miastem postanowiłem podzielić je na kilka postów, tak aby później łatwiej było znaleźć, to co chcecie obejrzeć, a jest tam tego sporo.


 Kłodzko od zawsze było bardzo ważnym miastem, a zapewniało mu to jego położenie w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej.
 Z jednej strony była to zaleta, ponieważ przebiegały tędy ważne szlaki handlowe (m.in. jedna z odnóg szlaku bursztynowego), z drugiej jednak trwały ciągłe walki o panowanie na tych terenach, ponieważ jego położenie zapewniało kontrolę nad tymi szlakami.
 Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z VIII wieku. Pierwsza wzmianka pisana na temat Kłodzka pochodzi z 981 r. zapisana została przez czeskiego kronikarza Kosmasa.
 Nieznana jest dokładna data otrzymania praw miejskich. Wiadomo tylko, że nastąpiło to gdzieś pomiędzy rokiem 1253, a 1278 i została dokonana na prawie magdeburskim.
 Na przestrzeni wieków miasto nieustannie przechodziło z pod władania czeskiego w polskie, pruskie, niemieckie i tak w koło. Przy okazji było niszczone, palone i plądrowane, nawiedzane przez powodzie i epidemie ... nie mieli lekko.

 Tak wygląda Kłodzko z twierdzy, która jest główną atrakcją turystyczną tego miasta, ale jak sami zobaczycie nie jedyną. Sama twierdza będzie oddzielnym postem.
 Nad miastem góruje wieża ratusza.

W głębi widać kościół Wniebowzięcia N.M.P.Świątynia w głębi, to kościół pw. Matki Bożej Różańcowej.

Widać koryto rzeki Nysy Kłodzkiej, która w 1997 r wyrządziła ogromne szkody.

Widok na drogę w kierunku północnym.

Tu dla odmiany, widok z drogi na twierdzę. 
                                                                                                                                                                                         


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...