Menu

środa, 13 listopada 2013

WAMBIERZYCE - Śląskie Jeruzalem - kościół Nawiedzenia N.M.P i klasztor Franciszkanów. (GPS - 50.4900 / 16.4547)

 Wambierzyce, to wieś w powiecie kłodzkim, ale jak się przekonacie ma ona więcej do zaoferowania turystom niż nie jedno miasto.
 Oczywiście wizytę tu podzielę na kilka części, bo samo obejrzenie bazyliki, sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej, wymaga zbyt dużej ilości zdjęć na jedną wrzutkę.
 Bazylika, bo od niej zaczniemy, została wybudowana w XVIII w. nie mniej jednak początki kultu maryjnego sięgają tu znacznie wcześniejszego okresu, bo wieku XIII, lub jak podają niektórzy XIV a wiąże się on z jeszcze wcześniejszą, XII wieczną historią mówiącą o cudownym uzdrowieniu Jana z Ratna, który modląc się przed figurką Maryi umieszczoną w zagłębieniu pnia drzewa odzyskał wzrok i doznał objawienia.
 Historia kultu maryjnego w tym miejscu rozpoczyna się od postawienia pod drzewem na, którym objawiła się Maryja ołtarza i chrzcielnicy, a w 1263 r. postawiono pierwszy, drewniany kościółek.
 Następna świątynia powstała w 1512 r. i była murowana z cegły. Nie przetrwała ona jednak zbyt długo, ponieważ została zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej.
 Nie pozostawiono jednak figury Maryjnej bez sanktuarium i na przełomie XVII i XVIII w. wybudowano następny kościół, jednak i on nie przetrwał długo, ponieważ z powodu błędów budowlanych zaczął się walić i w 1714 r podjęto decyzję o jego częściowej rozbiórce.
 Ostatnią próbą jest obecna świątynia, która została ufundowana przez hrabiego Franciszka Antoniego von Goetze i wybudowana w latach 1715 - 1723. Należy jednak pamiętać, że pomysłodawcą wambierzyckiej Jerozolimy był Daniel von Osterberg, który też ufundował wcześniejszy kościół, ten który trzeba było częściowo rozebrać.
 Widok na bazylikę z kalwarii.
Patrząc na szczyt w głębi dobrze widać dlaczego góry stołowe mają taką nazwę :).

To widok ze schodów prowadzących na, lub jak kto woli z kalwarii.


Do bazyliki prowadzi 56, lub jak niektórzy liczą 57 stopni. Są one jakby w trzech grupach. 15 jest to wiek Maryi przed poczęciem Jezusa. 33 wiek Jezusa do momentu ukrzyżowania i ... no właśnie, to jest ta zmienna, bo ma ona symbolizować liczbę chórów anielskich, a różne źródła podają od 7 do 11.

Bazylika została wybudowana w stylu barokowym i trzeba przyznać, że liczba detali jest naprawdę spora.

To kolumna maryjna ustawiona po lewej stronie od bazyliki.

Tak świątynia prezentuje się od zachodu, czyli od "tyłu". Trzeba przyznać, że jest dużo uboższa.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...