Menu

piątek, 6 maja 2016

LEGNICA - Inscenizacja Bitwy z Tatarami.

 Kilka dni temu miałem możliwość obejrzeć inscenizację jednej z ważniejszych bitew do jakich doszło w rejonie Legnicy.

 Oczywiście nie była to największa bitwa, ale najczęściej się o niej wspomina przy okazji odwiedzin Legnicy.

 Przypomnę może co takiego wydarzyło się pod Legnicą 09.04.1241 r.

 Oczywiście nie będę zagłębiał się w szczegóły, ponieważ interpretacji jest co nie miara, a ja nie chcę polemizować z żadną z nich, bo to wszystko to przeważnie domysły, lub spekulacje.

 Ogólnie 09.04.1241 r. doszło do bitwy pomiędzy wojskami polskimi, wspieranymi przez  wojska niemieckie i morawskie (użyłem sformułowania "polskimi" ale były to wojska śląskie, wielkopolskie, małopolskie. Jak wiadomo Polska była rozbita na dzielnice i kraj jako taki nie istniał), a wojskiem Tatarskim (Mongołami) dowodzonym przez Ordu, czyli wyznaczonego przez głównego dowódcę Batu Chana.

 Bitwa uważana jest przez niektórych za obronę chrześcijaństwa w Europie przed islamem, czy faktycznie bitwa miała aż takie znaczenie ?
 Osobiście nie sądzę, ale to już inny temat i nie tylko ja mam podobne zdanie na ten temat. 

 Co do liczebności obydwóch armii, to też nie będę się wypowiadał, ponieważ rozbieżności dochodzą od kilku, do kilkudziesięciu tys. zbrojnych.

 Są też przypuszczenia, że to właśnie pod Legnicą po raz pierwszy w Europie użyto bojowych gazów, a przynajmniej czegoś co się dymiło, gryzło w gardle i wywołało panikę w śród rycerstwa sprzymierzonych.

 Inscenizacja doszła do skutku na polu pod Legnicą, pomiędzy wsiami Gniewomierz, a Legnickie Pole. Przypomnę też, że miejsce to było zwane Dobrym Polem.

 Tatarzy wcześniej splądrowali praktycznie całą Małopolskę, i Śląsk, niszcząc Kraków, Wrocław i Legnicę, ale nie udało im się zdobyć zamku, na którym gościła wówczas prawdopodobnie św. Jadwiga.

 Kilka zdjęć z samej inscenizacji.

 Obóz Tatarów.

 To szykujące się do bitwy wojska koalicji. Byli wśród nich Krzyżowcy i Joannici i Templariusze.

 Na początku nie było tak źle, ponieważ wojska sprzymierzonych osiągały niewielką przyewagę, ale później .. wiadomo jak było.


 Jak widać pole walki obserwowane było z ... drona ;) Szkoda, że w 1241 r. koalicja nie miała takiej przewagi liczebnej :). Kantor i wymiana walut przed bitwą :). Ciekawe czy dostępne są też Mongolskie Tugriki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...