Menu

niedziela, 9 lutego 2014

LEGNICKIE POLE - Klasztor i bazylika pw. św Jadwigi. (GPS - 51.1454 / 16.2431)

 W końcu nadszedł czas na Legnickie Pole, czyli klasztor wraz z bazyliką pw. Podwyższenia Krzyża świętego i Świętej Jadwigi, bo taka jest jego pełna nazwa. Czas ku temu jest najbardziej odpowiedni, ponieważ już w czerwcu, obiekt ma być podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.
 Zanim przejdę do historii muszę jeszcze dodać, że 01.06.2004 r. zespół klasztorny został uznany za Pomnik Historii Polski.
 Jak to zwykle bywa przy takich budowlach znalazłem kilka dat budowy kompleksu, a wiąże się to z tym, że najpierw była koncepcja, później plany, następnie oddanie murów klasztoru w stanie surowym, później kościoła i na końcu poświęcenie jego.
 W 1719 r. z inicjatywy opata klasztoru benedyktynów w czeskim Brunowie Othmara Zinkego, powstała koncepcja wybudowania klasztoru na potrzeby jego zakonu. Opracowanie planów powierzono czeskiemu architektowi Kilianowi Dientzenhoferowi. 
 W 1723 r został wmurowany kamień węgielny. Jak podają źródła budowa rozpoczęła się w 1727 r. i trwała do 1730 r. jednak jego doposażania, upiększanie zakończyło się dopiero w 1733/34 r. Kościół został poświęcony jeszcze w czasie prac wykończeniowych, bo 07.10.1731 r.
 Funkcję klasztorną obiekt nie pełnił zbyt długo, ponieważ w 1810 r na mocy dekretu rządu pruskiego wszystkie dobra kościelne zostały poddane sekularyzacji. Od tego czasu klasztor ulegał powolnej degradacji, aż do roku 1836 kiedy to został tu ulokowany korpus kadetów.
 W tym momencie trzeba dodać, że była to szkoła wojskowa dla chłopców, a w jej murach szkolili się m.in Paul von Hindenburg późniejszy feldmarszałek i premier Rzeszy, a także Manfred von Richthofen, lepiej znany jako "Czerwony Baron", as niemieckiego lotnictwa i bohater narodowy.
 W czasie II W.Ś. w zabudowaniach klasztornych umiejscowiono obóz jeniecki oznaczony symbolem "Oflag VIII F" .
 Obecnie w murach klasztornych mieści się dom pomocy społecznej dla kobiet, a kościół jest parafią.

 Widok od strony południowej. 

 To od strony północnej.

I kilka ujęć fasady kościoła. To już piękny portal wejścia głównego do kościoła.

 Dwa portale prowadzące do zabudowań klasztornych. Jeszcze jedno ujęcie od strony północnej, ale tym razem w letniej krasie.

 Jeden z dziedzińców klasztornych.

 Kilka zabudowań przyklasztornych, ponieważ cały kompleks, to nie tylko klasztor i kościół.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...