Menu

środa, 16 lipca 2014

SICHÓW - Pałac rodziny von Gersdorf. (GPS - 51.0949 / 16.0527)

 Ponieważ oglądaliśmy kościółek w Sichowie, to przy okazji zajrzymy do pobliskiego pałacu, a właściwie jego ruin, które kryją bardzo ciekawą historię.

 Pałac w Sichowie został wybudowany pod koniec XVI w. jako renesansowy obiekt dla rodziny von Gersdorf na miejscu wcześniejszego grodziska i tak jak ono był to dwór obronny otoczony fosą.
 W XVIII .w zgodnie z panującym trendem dokonana została przebudowa na styl barokowy, ale niespełna 100 lat później powrócono do pierwotnego założenia renesansowego i pałac otrzymał wygląd neorenesansowy.
 Ostatnim panem w Sichowie był Manfred von Richthofen, który był znanym podróżnikiem i miłośnikiem przyrody. Park okalający pałac posiada jedne z ciekawszych okazów drzew, a niektóre są naprawdę imponujące. Znajduje się tu np. największy tulipanowiec w Polsce, ma ponad 4,5 m obwodu, a są też platany, cisy, lipy i wiele, wiele innych. 

 Należ jeszcze dodać, że pałac w Sichowie był pod koniec wojny wykorzystywany przez nazistów do przerzucania dzieł sztuki z Generalnej Guberni do Rzeszy. Były tu m.in dzieła z okradanych muzeów na  Wawelu i Czartoryskich.
  Pod koniec wojny pałac został spalony i tak pozostaje do tej pory.

Wjazd na teren folwarku, w którego skład wchodził pałac.

 To już część parku, w którym jak pisałem można znaleźć okazy z całego świata.

Sam pałac jest własnością prywatną i ogrodzony jest siatką z drutem kolczasty, więc dostęp jest niemożliwy, ale kilka zdjęć udało mi się zrobić.

 Wjazd główny od strony północnej, a nad nim kartusz herbowy z herbem rodziny von Richthofen.

Herb rodziny von Richthofen. Ostatnich mieszkańców pałacu.

 Kilka ujęć od strony zachodnie. Niestety zielsko dość skutecznie ogranicza widoczność ,ale może uda mi się wybrać tam jesienią i pałac będzie lepiej widoczny.


Pozostałości po folwarku, który zachował się prawie w całości.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...