Ponieważ oglądaliśmy kościółek w Sichowie, to przy okazji zajrzymy do pobliskiego pałacu, a właściwie jego ruin, które kryją bardzo ciekawą historię.
Pałac w Sichowie został wybudowany pod koniec XVI w. jako renesansowy obiekt dla rodziny von Gersdorf na miejscu wcześniejszego grodziska i tak jak ono był to dwór obronny otoczony fosą.
W XVIII .w zgodnie z panującym trendem dokonana została przebudowa na styl barokowy, ale niespełna 100 lat później powrócono do pierwotnego założenia renesansowego i pałac otrzymał wygląd neorenesansowy.
Ostatnim panem w Sichowie był Manfred von Richthofen, który był znanym podróżnikiem i miłośnikiem przyrody. Park okalający pałac posiada jedne z ciekawszych okazów drzew, a niektóre są naprawdę imponujące. Znajduje się tu np. największy tulipanowiec w Polsce, ma ponad 4,5 m obwodu, a są też platany, cisy, lipy i wiele, wiele innych.
Należ jeszcze dodać, że pałac w Sichowie był pod koniec wojny wykorzystywany przez nazistów do przerzucania dzieł sztuki z Generalnej Guberni do Rzeszy. Były tu m.in dzieła z okradanych muzeów na Wawelu i Czartoryskich.
Pod koniec wojny pałac został spalony i tak pozostaje do tej pory.
Wjazd na teren folwarku, w którego skład wchodził pałac.
To już część parku, w którym jak pisałem można znaleźć okazy z całego świata.
Sam pałac jest własnością prywatną i ogrodzony jest siatką z drutem kolczasty, więc dostęp jest niemożliwy, ale kilka zdjęć udało mi się zrobić.
Wjazd główny od strony północnej, a nad nim kartusz herbowy z herbem rodziny von Richthofen.
Herb rodziny von Richthofen. Ostatnich mieszkańców pałacu.
Kilka ujęć od strony zachodnie. Niestety zielsko dość skutecznie ogranicza widoczność ,ale może uda mi się wybrać tam jesienią i pałac będzie lepiej widoczny.
Pozostałości po folwarku, który zachował się prawie w całości.
Uwielbiam zwiedzać pałace. Tego typu miejsca mają fantastyczny klimat za sprawą swojej historii.
OdpowiedzUsuńByłam tu w latach 70tych. Palac w lepszym stanie. Co my Polacy z tym zrobiliśmy? Wstyd po prostu
OdpowiedzUsuń, barbarzyńcy slowianie