Menu

piątek, 12 września 2014

SOKOŁOWIEC - Kościół pw. św Jadwigi. (GPS - 51.0350 / 15.8264)

 Sokołowiec jest to wieś, którą znają już bywalcy mojego bloga, a gościliśmy tu w związku ze znajdującymi się tu pałacami: pałacem średnim i pałacem górnym.

 Teraz chciałbym Wam pokazać kościół pw. św Jadwigi.

 Świątynia w tej miejscowości została wybudowana prawdopodobnie ok. połowy XIII w. jako obiekt romański. Niestety nie zachowała się ona w pierwotnym kształcie do czasów współczesnych z powodu pożaru, który nawiedził wieś w połowie XIX w. Kościół był też przebudowywany dwukrotnie w XVI i XVIII wieku, kiedy to otrzymał wieżę zakończoną hełmem i powiększono wówczas niewielkie, romańskie okna.
  Jest za to wielce prawdopodobne, że absyda znajdująca się od wschodniej strony kościoła jest częścią romańskiego założenia, ale to tylko moje spekulacje, ponieważ nie znalazłem nigdzie potwierdzenia moich domysłów.
 Pierwsza pisana wzmianka na temat kościoła pochodzi z 1399 r. ale wiadomym jest, że stał on już dużo wcześniej.
 Jak już wcześniej wspomniałem kościół uległ pożarowi w 1849 r. kiedy to został mocno zniszczony. Nie mniej jednak jego odbudowa była dla mieszkańców priorytetem i dość szybko go odremontowano.
 Wewnątrz kościoła znajduje się dość bogate, barokowe wyposażenie, ale niestety podczas mojej wizyty kościół był zamknięty, więc nie będę się rozpisywał na jego temat.

 Widok wieży kościoła od strony południowej.

 Wchodzimy na teren kościoła. Jak widać zachował się portal wejścia głównego, a nad nim w niszy umieszczono figurę Chrystusa.

 Widok wieży.


 I figura Chrystusa z bliska.

 To już kilka widoków od południowej strony, ale z bliska.

 Tu przy wejściu do prezbiterium znajduje wejście z portalem, a przy nim całopostaciowa tablica nagrobna.

 Tablica z bliska.

 Widok od strony prezbiterium i absydy.


 Być może ta półkolista absyda jest pozostałością romańskiej świątyni. Kilka tablic epitafijnych, które są wmurowane w elewację kościoła.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...