Menu

piątek, 17 października 2014

BOLESŁAWIEC - Fortyfikacje miejskie.

 Trochę zaniedbałem dział z fortyfikacjami, a na Dolnym Śląsku jest naprawdę co pokazać. Sporo miast ma zachowane dość spore fragmenty murów obronnych i innych obiektów stanowiących o ich potędze i zabezpieczających je przed zagrożeniami.
 Takimi zagrożeniami byli m.in. Rabritterzy, czyli rycerze (osoby wysokiego stanu) trudniące się napadami, rabunkami, a mieli oni pod swoim dowództwem niejednokrotnie spore oddziały, które mogły zagrozić nawet takim miastom jak Bolesławiec.

 Fortyfikacje Bolesławca powstały pod koniec XV w. W skład ich wchodził podwójny pierścień murów, trzy bramy z wieżami umiejscowione na wschodzie, zachodzie i południu miasta, oraz 15 baszt oddalonych od siebie na odległość strzału z łuku.

 Większość fortyfikacji zostało rozebranych na przełomie XVIII i XIX w. Na szczęście w połowie wieku XIX na terenach po fortyfikacyjnych utworzono promenady co pozwoliło zachować część murów i baszt do czasu obecnego. Niestety nie zachowała się żadna z wież.

 Kilka fragmentów w okolicy ulicy Kubika i Kościelnej.

 Jak zobaczycie baszty były okrągłe i czworokątne. Okrągłe stanowiły wzmocnienie pierścienia zewnętrznego, a czworokątne wewnętrznego.
 Spora część fortyfikacji zachowała się w okolicy kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


 Niektóre fragmenty, jak ta baszta zostały wykorzystane do celów prywatnych. Obmurowano ją i dobudowano do Miejskich Zakładów Kąpielowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...