Menu

poniedziałek, 20 października 2014

WOJNOWICE - Zamek na wodzie. (GPS - 51.1976 / 16.7959)

 Wojnowicki zamek, to jeden z ciekawszych obiektów na Śląsku. Nazywany jest zamkiem na wodzie z powodu otaczającej go dobrze zachowanej fosy.
 Pierwotnie fosa miała dwa pierścienie, ale z biegiem czasu zewnętrzny pierścień został zasypany.

 Zamek został wybudowany w połowie XIV wieku jako budowla gotycka, wówczas to właścicielem terenów był rycerz Johann Skoppow i to prawdopodobnie na jego zlecenie powstał ten obiekt.

 Oczywiście właścicieli obiektu na przestrzeni wieków było sporo, więc nie będę Was zanudzał całą listą nazwisk, ale należy wymienić tu Nikolausa von Schebitz, który w 1513 r. dokonuje przebudowy zamku, stawiając praktycznie nowy obiekt nadając mu cechy renesansowe. Drugim nazwiskiem, które trzeba wymienić jest Jakub Boner, który w 1545 r. znów go przebudowuje, a jego herby można znaleźć na fasadzie głównej zamku.

 Następny remont, czy jak kto woli modernizacja ma miejsce pod koniec XIX w. ale nie zmienia ona drastycznie wyglądu zamku, a służy tylko usprawnianiu jego funkcjonowania.

 Po zakończeniu wojny zamek pozostał bez właściciela i zaczął popadać w ruinę. Obiekt był niezabezpieczony i rozkradany, aż do lat 60'tych kiedy to przejęło go Stowarzyszenie Historyków Sztuki, które przywróciło mu dawny blask.

 Obecnie jest zarządzany przez Kolegium Europy Wschodniej im. J. N. Jeziorańskiego we Wrocławiu i przechodzi kolejny remont co będziecie mogli zobaczyć na moich zdjęciach.

 Do zamku można się dostać przez murowany z cegły most usytuowany od strony północnej.  Fasada główna najbardziej nam przypomina o renesansowej przebudowie zamku.

 Wspomniane przeze mnie kartusze herbowe rodu Boner.

 Widok na most i wieżę zamku.


  Fosa nadaje mu specyficznego uroku.

 Widok od strony zachodnie, gdzie przed XVI wieczną przebudową nie było skrzydła, a dziedziniec wewnętrzny był otwarty.

 Przechodzimy na stronę południową. Tak zamek prezentuje się od strony wschodniej.


 I wracamy do fasady głównej.
 Zamek nie jest jakąś dużą budowlą, ale ma w sobie sporo uroku i wart jest odwiedzin.


 Niestety nie udało mi się wejść do wnętrza z powodu trwającego remontu, ale może kiedyś będę miał tą przyjemność i oczywiście postaram się podzielić z Wami jej efektami. 

2 komentarze:

  1. Piękne miejsce. Ja nie mogłem wejść z powodu odbywającego się w środku wesela ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja miałem taką sytuację podczas odwiedzin zamku Czocha :).

      Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...