Menu

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą von Schaffgots. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą von Schaffgots. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 26 stycznia 2016

WOJANÓW - Pałac Bobrów. (GPS - 50.8705 / 15.8306)

 Dziś pokaże Wam jeden z ciekawszych obiektów w dolinie pałaców, choć jego stan woła o pomstę do nieba.

  Neorenesansowy pałac w Wojanowie, to już drugi pałaców znajdujących się w tej niewielkiej wsi. Co prawda do niedawna pałac ten znajdował się we wsi Bobrów, ale została ona przyłączona do większego Wojanowa.

 Historia zamków na tych ziemiach nie jest do końca znana, ale to co wiemy brzmi na tyle ciekawie, że nie sposób krótko skwitować tego jednym zdaniem. 
 O bogatej historii mogą świadczyć choćby niektóre nazwiska związane z tym regionem jak np. von Zedlitz, von Nostitz, czy rodzina Schaffgots'ów.

 Pierwsze pisane wzmianki dotyczące zamku wybudowanego na tym terenie pochodzą z 1450 r. Wiadomym jest, że ów obiekt już istniał wcześniej, ale historycy spierają się jak dużo wcześniej, ponieważ jest wiele śladów zamku, ale nie są one jednoznaczne i rozpiętość jest od końca wieku XIII (co jest raczej mało prawdopodobne) do początków wieku XV. Niemniej jednak nie będziemy się w to zagłębiać, ponieważ zamku już i tak nie ma, a pałac który obejrzycie to dużo późniejsza budowla.

 Krótko na temat zamku, o którym wcześniej wspominałem miał niewyjaśnione początki i nie bardzo jasny koniec. Prawdopodobnie został zburzony na przełomie XVI i XVII w. i to wówczas postawiono w tym miejscu renesansowy dwór.

 Obecnie oglądany pałac, to budowla postawiona na miejscu tegoż dworu. Właściwie dwór został poddany gruntownej modernizacji i przebudowie, ponieważ jego pozostałości widać jeszcze w niektórych częściach pałacu. 
 W pełni zmodernizowany obiekt powstał na polecenie rodziny von Decker w roku 1894, a jego projektem zajął się architekt z Berlina Paul Roetger.

 Ciekawostką może być też fakt, że pod koniec lat 30'tych XX w. w pałacu mieściła się szkoła adeptów SA.

 Po wojnie mieściły się tu m.in. ośrodek dla uchodźców z Grecji, ośrodek kolonijny, PGR i kilka innych.

 Obecnie jak widać obiekt stoi pusty, porzucony i zaniedbany, a z tego co słyszałem, to jego właściciel rozpoczął remont, ale zmarł i są problemy z wyznaczeniem spadkobiercy.

 Niestety obiekt jest ogrodzony i zamknięty, więc zdjęcia tylko zza ogrodzenia.

Widok od strony zachodniej. Jak widać bramy wjazdowej pilnują dwa lwy, które trzymają kartusze herbowe.

 Lewy trzymają kartusze z herbem Georga von Decker.

 Ten trochę uszkodzony, ale widać podobieństwo.

 To już sam pałac.

Kilka zbliżeń neorenesansowych zdobień.




 Zwieńczenie skrzydła południowego i znów herb Georga von Decker.

Lew czai się zza sterty cegieł ... ciekawa kompozycja ;).


 To już widok z drugiej strony Bobru na brzegu którego usytuowany jest pałac.

Mur okalający pałac wzorowany jest na średniowiecznych warowniach.


 Tu widok od strony rzeki.



poniedziałek, 13 kwietnia 2015

ŻMIGRÓD - Kościół pw. Trójcy Świętej - Z zewnątrz (GPS - 51.4710 / 16.9091)

 W Żmigrodzie już gościliśmy, więc na temat miasta i jego bogatej historii nie będę się rozpisywał. Przypomnę tylko, że pokazywałem Wam znajdujący się tu neogotycki kościół pw. św. Stanisława Kostki i bardzo ciekawy z punktu widzenia historii pałac Hatzweldów.

 Dziś chcę Wam przedstawić kościół pw. Trójcy Świętej, który została ufundowany przez znamienitą Śląską rodzinę Schffgotsch'ów.
 Oczywiście nie był, to pierwszy obiekt sakralny usytuowany na tym miejscu. Wiadomym jest, że pierwsza świątynia została postawiona już w XIII w. i był to obiekt drewniany pw. Najświętszej Marii Panny. W XVI w. okazało się, że nie spełnia on już rosnących potrzeb społeczności katolickiej i postanowiono wybudować większy, tym razem murowany obiekt, a patronat nad tym przedsięwzięciem jak również kwestie finansowe objął Adam von Schaffgotsch.

 Od rozpoczęcia planowania do konsekracji świątyni minęło dwanaście lat, a sama budowa trwała od 1597 do 1607 r. Okres planowania to lata 1595 - 1597.
 Niestety podczas budowy popełniono jakiś błąd i masywna wieża zaczęła osiadać na jedną stronę o potrzebne jest szybkie jej wzmocnienie stąd od wejścia głównego możemy oglądać dostawione przypory wzmacniające całą konstrukcję wieży.

 W 1702 r. dochodzi do tragedii, wybucha pożar w czasie którego spłonęła spora część świątyni. W 1723 r. kościół zostaje odbudowany, a jego wnętrze wyposażone zostaje w elementy barokowe.

 Do kolejnej rozbudowy dochodzi w latach 1869-1870 dodany zostaje wówczas neobarokowy ołtarz, a świątynia zostaje powiększona o prezbiterium.

 Kościół pełni swoją funkcję do dnia dzisiejszego.

 Widok od strony południowej.
 Po środku widać dobudowaną kapliczkę św. Krzyża, która jest też kaplicą grobową rodziny Hatzfeldów.

 Prezbiterium znajduje się po stronie wschodniej.



 Od tej strony dobrze widać dobudowane przypory wzmacniające wieżę.

 Przed kościołem usytuowana jest figura Jana Nepomucena z 1735 r.


 Portal wejścia głównego, a nad nim herby Adama Schaffgotsa i jego żony Katarzyny.


 Oczywiście pokażę Wam również wnętrze kościoła.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...