Menu

sobota, 11 stycznia 2014

ŚWINY - Zamek. (GPS - 50.9387 / 16.1119)

 Po raz pierwszy Świny w dokumencie pisanym zostały wymienione przez Kosmasa w jego kronice, a był to rok 1108.
 Początkowo drewniany gród, był siedzibą kasztelana, ale w latach 70'tych XIII w. po wybudowaniu nowocześniejszego obiektu w nieodległym Bolkowie stracił ten status.
 W połowie wieku XIV zarządzający wówczas grodem ród Świnków wybudował wieżę mieszkalną z kamienia łupanego, ogrodzoną murem, wysoką na cztery kondygnacje o masywnej konstrukcji.
 Wiek XV przyniósł rozbudowę polegającą na dobudowaniu na dobudowaniu budynku mieszkalnego, a w wieku XVI po sporej przebudowie, cała rezydencja nabrała charakteru budowli renesansowej.
 Zamek był chętnie odwiedzany przez różnych mistyków i alchemików, a najbardziej znanymi byli Jakub Boehme, czy Angelus Silesius.
 Trzeba też dodać, że ród Świnków znany był głównie z pijaństwa i rozbojów, co nie przysparzało im chwały, ale na brak kompanów nie narzekali, tym bardziej, że lubili wypić. 
 Należy tu nadmienić, że prawdopodobnie przysłowie "Pijany jak Świnia" pochodzi od nazwiska Świnków, a swój początek zawdzięcza zakładowi jaki miał miejsce w 1750 r kiedy to jeden z członków rodu założył się z polskim szlachcicem o to kto wypije więcej wina. Jak można się domyślić Świnka wygrał wypijając ceber (do pojenia koni) wina reńskiego, a później odprowadził jeszcze szlachcica do bram.

 Zamek widziany od drogi na Bolków, czyli od zachodu.  


Tu już zamek z bliska. Niestety nie za wiele widać ponieważ wszystko dookoła jest gęsto porośnięte zielenią.
 Główna brama wjazdowa z renesansowym portalem.


Kilka zdjęć z bliska. Na obu końcach fasady wschodniej widać fragmenty wieży.


Most nad fosą. Częściowo murowany, a częściowo drewniany, niszczony w razie niebezpieczeństwa. Widok mostu od południa.


Obelisk postawiony dla upamiętnienia 900 lecia Świn.

6 komentarzy:

 1. zamek Świny polecam też zwiedzić od wewnątrz :) jest naprawdę piękny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety żeby wejść na zamek Świny trzeba mieć sporo szczęścia, bo jest własnością prywatną i nie zawsze można zastać tam właściciela. Ja nie miałem takiego szczęścia dlatego zdjęcia są tylko od zewnętrznej strony.

   Usuń
 2. Ja byłem w sobotę i się wchodziło normalnie. Właściciel owszem się kręci i może przeoczyć gościa zanim weźmie opłatę ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc będę musiał nadrobić zaległości ... dzięki za info :).

   Usuń
 3. Mnie również nie udało się wejść do środka, właściciel udostępnił zamek młodej parze, która wymarzyła sobie sesję w tym miejscu... szkoda! Mimo to zamek zrobił na mnie duże wrażenie: http://stopawstope.blogspot.com/2015/11/szlakiem-zamkow-piastowskich-dzien-5.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałem, że to tylko ja miałem pecha ;).

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...