No właśnie. Co nie napisać o tym zamku, to uważam, że będzie domniemanie, ponieważ wiąże się z nim sporo ciekawostek i tajemnic.
Według najczęściej podawanych informacji został on wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIII i XIV przez jeden ze śląskich rodów rycerskich. Nie mniej jednak już w tej informacji jest sporo niewiadomych, ponieważ jako fundatorów podaje się rodziny: von Schwoynitz, von Schrimer i Lauterbach do których należała Lipa w ówczesnym czasie, a także jako założycieli uważa się zakon Templariuszy, który w tym okresie miał już kilka komandorii na śląsku.
Jednym z elementów przemawiających za tym wątkiem jest fakt, że całe założenie ma charakter obiektów stawianych przez ten zakon, a pierwotna wieża zwieńczona była koroną o wyglądzie jaskółczego ogona (tak jak w nieodległym
BOLKOWIE ).
Ten wątek jest jednak bardzo trudny do sprawdzenia, ponieważ podczas kasaty zakonu Templariuszy wszelkie dokumenty, albo zostały zniszczone, albo ukryte.
Zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli i kilkakrotnie był przebudowywany m.in w wieku XV i XVI. W wieku XVIII zamek zaczął podupadać, ponieważ zmalało jego znaczenie i nie było chętnych do jego utrzymywania. Z biegiem czasu wykorzystywano go jako magazyn, lub pomieszczenie gospodarcze, a w XIX w. częściowo go rozebrano w celu pozyskania materiałów budowlanych.
Po wojnie zamek próbowano "remontować" w latach 70'tych na szczęście nieskutecznie, ponieważ wyrządzono mu więcej szkody niż pożytku.
Obecnie zabytek jest własnością prywatną i jak widać już tylko dogorywa. Z tego co się nieoficjalnie dowiedziałem, to został kupiono po to, żeby wziąć na niego kredyt hipoteczny i nikt się nim nie interesuje. Ile w tym wszystkim prawdy ?
Ostatnio dowiedziałem się, że jest szansa na remont obiektu i to duża. Zobaczymy co z tego wyniknie. O wynikach oczywiście Was powiadomię.
Same ruiny są ciekawe i warte zwrócenia uwagi, zobaczycie dlaczego.
Przede wszystkim są bardzo ładnie położone. Las, górka, fajne no nie :).
To właśnie jedna z ciekawostek. Po prawej stronie widać kuchnię o sklepieniu w kształcie piramidy. Wiadomym jest, że Templariusze zajmowali się magią i wiedzą tajemną, więc piramida przemawiałaby za innym przeznaczeniem niż pichcenie obiadów.
Czy to prawda ? Znajoma twierdzi, że to tylko efekt XIX w. przebudowy, ale ... mi się podoba ta niesprawdzona legenda, więc ... niech tak zostanie.
Tu piramida z innego ujęcia i wejście do niej ... oczywiście wchodzimy.
Tak wygląda od środka. Uważacie, że potrzebne było wybudowanie piramidy, żeby odprowadzić dym z kuchni ?
Było sporo wcześniejszych budowli, które w prostszy sposób miały rozwiązany ten problem.
W podłodze piramidy znajduje się studnia, albo nisza. Przypomnę tylko, że zamek jest na górze (375 m.n.p.m.), więc do wody na pewno było sporo metrów.
Kilka pomieszczeń w zrujnowanych wnętrzach.
Schody prowadzące do podstawy wieży.
Jeszcze kilka ujęć z zewnątrz.
Zamek jest wlasnoscia prywatna ? czyli wstep na teren zamku jest zakazany?
OdpowiedzUsuńNa dobrą sprawę nie wiadomo jaki obecnie jest status tego obiektu (przynajmniej jak tam byłem. Nie znalazłem nic na temat własności w necie), bo teren nie jest ogrodzony, jest ogólnie dostępny. Wisi tabliczka odręcznie namalowana, nie wiadomo od kiedy i czy jest aktualna. Nie mniej jednak trzeba uważać na mury, bo nie są w najlepszym stanie.
UsuńTak, zamek jest własnością prywatną. Skojarzysz Tomaszu bo należy do tej samej ekipy co zamek w Chobieni :) Nie zabraniamy wchodzenia, tablica o zakazie musi wisieć z róznych względów. Remont murów leci już od ubiegłego roku. Jak coś, to proszę pytać :)
OdpowiedzUsuńCieszę mnie takie informacje (za co dziekuje). Mam tylko nadzieje, że jak pojawia się tam z aparatem, to mnie nie pogonią ;).
OdpowiedzUsuńNie pogonimy :) Jedynie w czasie, gdy ekipa remontowa prowadzi prace, nie ma możliwości obejścia obiektu. Względy bezpieczeństwa.
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń