Menu

sobota, 8 marca 2014

LIPA - Zamek, ale czy Templariuszy ? (GPS - 50.9681 / 16.0166)

 No właśnie. Co nie napisać o tym zamku, to uważam, że będzie domniemanie, ponieważ wiąże się z nim sporo ciekawostek i tajemnic.

 Według najczęściej podawanych informacji został on wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIII i XIV przez jeden ze śląskich rodów rycerskich. Nie mniej jednak już w tej informacji jest sporo niewiadomych, ponieważ jako fundatorów podaje się rodziny:  von Schwoynitz, von Schrimer i Lauterbach do których należała Lipa w ówczesnym czasie, a także jako założycieli uważa się zakon Templariuszy, który w tym okresie miał już kilka komandorii na śląsku.
 
 Jednym z elementów przemawiających za tym wątkiem jest fakt, że całe założenie ma charakter obiektów stawianych przez ten zakon, a pierwotna wieża zwieńczona była koroną o wyglądzie jaskółczego ogona (tak jak w nieodległym BOLKOWIE ).  
 
 Ten wątek jest jednak bardzo trudny do sprawdzenia, ponieważ podczas kasaty zakonu Templariuszy wszelkie dokumenty, albo zostały zniszczone, albo ukryte.
 
  Zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli i kilkakrotnie był przebudowywany m.in w wieku XV i XVI. W wieku XVIII zamek zaczął podupadać, ponieważ zmalało jego znaczenie i nie było chętnych do jego utrzymywania. Z biegiem czasu wykorzystywano go jako magazyn, lub pomieszczenie gospodarcze, a w XIX w. częściowo go rozebrano w celu pozyskania materiałów budowlanych.
 
 Po wojnie zamek próbowano "remontować" w latach 70'tych na szczęście nieskutecznie, ponieważ wyrządzono mu więcej szkody niż pożytku.
 
 Obecnie zabytek jest własnością prywatną i jak widać już tylko dogorywa. Z tego co się nieoficjalnie dowiedziałem, to został kupiono po to, żeby wziąć na niego kredyt hipoteczny i nikt się nim nie interesuje. Ile w tym wszystkim prawdy ?
 
 Ostatnio dowiedziałem się, że jest szansa na remont obiektu i to duża. Zobaczymy co z tego wyniknie. O wynikach oczywiście Was powiadomię.

 Same ruiny są ciekawe i warte zwrócenia uwagi, zobaczycie dlaczego. 

 Przede wszystkim są bardzo ładnie położone. Las, górka, fajne no nie :).


 To właśnie jedna z ciekawostek. Po prawej stronie widać kuchnię o sklepieniu w kształcie piramidy. Wiadomym jest, że Templariusze zajmowali się magią i wiedzą tajemną, więc piramida przemawiałaby za innym przeznaczeniem niż pichcenie obiadów.
 Czy to prawda ? Znajoma twierdzi, że to tylko efekt XIX w. przebudowy, ale ... mi się podoba ta niesprawdzona legenda, więc ... niech tak zostanie.


 Tu piramida z innego ujęcia i wejście do niej ... oczywiście wchodzimy.

 Tak wygląda od środka. Uważacie, że potrzebne było wybudowanie piramidy, żeby odprowadzić dym z kuchni ?
 Było sporo wcześniejszych budowli, które w prostszy sposób miały rozwiązany ten problem.

 W podłodze piramidy znajduje się studnia, albo nisza. Przypomnę tylko, że zamek jest na górze (375 m.n.p.m.), więc do wody na pewno było sporo metrów.

 Kilka pomieszczeń w zrujnowanych wnętrzach.

Schody prowadzące do podstawy wieży.


 Jeszcze kilka ujęć z zewnątrz.
5 komentarzy:

 1. Zamek jest wlasnoscia prywatna ? czyli wstep na teren zamku jest zakazany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dobrą sprawę nie wiadomo jaki obecnie jest status tego obiektu (przynajmniej jak tam byłem. Nie znalazłem nic na temat własności w necie), bo teren nie jest ogrodzony, jest ogólnie dostępny. Wisi tabliczka odręcznie namalowana, nie wiadomo od kiedy i czy jest aktualna. Nie mniej jednak trzeba uważać na mury, bo nie są w najlepszym stanie.

   Usuń
 2. Tak, zamek jest własnością prywatną. Skojarzysz Tomaszu bo należy do tej samej ekipy co zamek w Chobieni :) Nie zabraniamy wchodzenia, tablica o zakazie musi wisieć z róznych względów. Remont murów leci już od ubiegłego roku. Jak coś, to proszę pytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę mnie takie informacje (za co dziekuje). Mam tylko nadzieje, że jak pojawia się tam z aparatem, to mnie nie pogonią ;).

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie pogonimy :) Jedynie w czasie, gdy ekipa remontowa prowadzi prace, nie ma możliwości obejścia obiektu. Względy bezpieczeństwa.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...