Menu

niedziela, 20 lipca 2014

BRZEŹNO - Pałac w powiecie trzebnickim. (GPS - 51.3612 / 16.8687)

 Skoro są wakacje, to może kilka przykładów dobrego zagospodarowania na cele turystyczne obiektów pozostawionych nam przez przodków.

 Zaczniemy od pałacu w Brzeźnie, który po raz pierwszy został wspomniany już w XIII w. jako dobra rycerskie.

 Oczywiście obecny obiekt to dużo późniejsza historia, a zwłaszcza w kształcie, który oglądamy współcześnie.

 Tak jak często bywa, nie za wiele jest informacji dotyczących jego początków, ale spróbuję podzielić się z Wami tym co udało mi się znaleźć.
 Pierwsze pisane, czyli pewne informacje na temat zabytku pochodzą z 1886 r. kiedy to jego właścicielem był Moritz Jager, ale mówią one o obiekcie już istniejącym. 
 Prawdopodobną datą wybudowania pałacu, co prawda jeszcze nie w takim kształcie jak go dzisiaj oglądamy był rok 1850 i stanął on na miejscu wcześniejszego, datowanego z kolei na drugą połowę XVIII w.
 Obecny jego kształt to efekt przebudowy dokonanej w 1913 r. a był to czas gdy jego właścicielem był Artur von Zastrow, który niedługo po tym musiał się jego pozbyć (lub został mu odebrany - nie wiadomo), ponieważ w okresie międzywojennym jako właściciel pałacu figuruje Willy Rohr i to on był jego użytkownikiem do końca wojny.

 Po 1945 r. Obiekt został przejęty przez PGR'y, które zarządzały nim aż do lat 90'tych kiedy to zostały rozwiązane, a zabytek bez opieki zaczął podupadać.
 W roku 1999 r. pałac zakupiły prywatne osoby i dzięki ich zaangażowaniu możemy podziwiać jego uroki i cieszyć się ciekawą architekturą. 
 Pałac położony jest w kompleksie parkowym z XIX w. który również wygląda coraz lepiej, a na jego terenie można znaleźć sporo atrakcji. 

 Widok od strony północnej, gdzie znajduje się wjazd na posesję.

 Kartusz herbowy z herbem, którego właściciela niestety nie udało mi się rozszyfrować, pomimo tego, że sprawdziłem chyba wszystkich zamieszkujących pałacu.

 Fajne jest, to że pałac skąpany jest w zieleni.

 Na pierwszym planie jedna z ciekawostek, a mianowicie pompa tłokowa, która wygląda na oryginalną z początku wieku XX.

 Pałac od strony południowej.
Otoczony zielenią i w blasku słońca wygląda naprawdę fajnie.

 Od strony wschodniej wejście jest przez pergolę obrośniętą pnączami i żywopłotem.

 Podjazd pod pałac od strony północnej.

 Założenie parkowe ze sporym stawem, a bliżej widać niewielkie pola do minigolfa.

 To już większe pole golfowe, 6'cio dołkowe. Z tego co słyszałem, to właściciele są miłośnikami tej dyscypliny sportu, pojawiają się u nich naprawdę różne znakomitości. Jest jeszcze jedno, największe, 18'to dołkowe pole golfowe, ale na nie nie wchodziłem.

 Na południowym skraju parku można znaleźć następną ciekawostkę ... krzyż pokutny.

 Dzięki uprzejmości pana zarządzającego obiektem miałem możliwość obejrzenia wnętrz, które wywarły na mnie bardzo duże wrażenie z uwagi na dbałość o szczegóły przy odnawiania pałacu.
 Oczywiście to nie wszystkie zdjęcie, ale nie mam aż tyle miejsca na serwerze.

 Hol główny.

 Klatka schodowa z pięknie rzeźbionymi słupami i tralkami.

 Kilka zdjęć z sal dla gości.


 Zwróćcie uwagę na piękny parkiet i ciekawe zdobienia na suficie.

 Piece, to następna rzecz, która wpadła mi w oko.


To sauna solna sucha z solą himalajską. Wspaniały mikroklimat dla astmatyków, sam sprawdzałem :).

 Hol w piwnicach.
 Oczywiście jest tam więcej atrakcji, ale ...

 Na koniec widok na pałac od strony jednej z fontann. Ta znajduje się od północy.

I ławka wykonana z piaskowca.

2 komentarze:

 1. Gratuluję bardzo dobry pomysł.Twój blog w ciekawy sposób ukazuje zabytki dolnego śląska przy minimum opisu!!! Sam kiedyś coś takiego chodziło mi po głowie.Jestem z Krotoszyna tj.ok 28km od Milicza ale całą dolinę baryczy mam objechaną rowerem,samochodem i pieszo.Bardzo mi się spodobał sposób w jaki zaprojektowałeś stronkę jest prosta i przejrzysta dla każdego kto szuka min. informacji co można ciekawego w okolicy zobaczyć ,zwiezdzić. Wielokrotnie zdarzało mi się zabierać na moje wędrówki po dolnym śląsku znajomych i jak to w życiu bywa "cudze chwalicie swego nie znacie"-znajomi byli wielokrotnie zaskoczeni że w tak niewielkiej odległości od naszego miejsca zamieszkania mamy tak wiele ciekawych zabytków,parków i miejsc które mogą konkurować z najpiękniejszymi miejscami na świecie.Parę razy zdarzyło mi się obwozić po okolicy też obcokrajowców Niemców,Holendrów byli niesamowicie zaskoczeni pięknem przyrody i wkomponowanymi w nie zabytkami!!! Twoja stronka także dla mnie i mojej rodzinki będzie podpowiedzią gdzie jeszcze pojechać i czego jeszcze nie odkryliśmy.Pozdrawiam i gratuluję ciekawego pomysłu!!Robert z krotoszyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że na coś przydały się moje wypociny ;).
   Właściwie, to po to powstała moja strona, żeby pokazać ludziom ile ciekawych miejsc mają w swojej okolicy bez potrzeby jeżdżenia po świecie. Trzeba tylko chcieć ruszyć się z domu :).

   Pozdrawiam i zapraszam do dalszego zaglądania na mojego bloga.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...