Menu

wtorek, 9 czerwca 2015

MOJĘCICE - Kościół pw. M.B. Różańcowej. (GPS - 51.3001 / 16.5969)

 Pozostaniemy jeszcze w Mojęcicach, ponieważ prócz pałacu znajduje się tu ciekawy kościół.

 Budowę świątyni rozpoczęto w drugiej połowie XV w. a jej prawdopodobnymi fundatorami była rodzina von Stosch, do której należała cała okolica, a po drugiej stronie ulicy umiejscowiony był ich pałac.
 Do pierwszej przebudowy doszło już w 1564 r. kiedy to nadano mu renesansowy wygląd, ale w późniejszym okresie był on dwukrotnie remontowany.
 Do pierwszej modernizacji doszło w XIX w. w wyniku której pałac zatracił cechy budowli renesansowej, a zaczął bardziej przypominć budowlę klasycystyczną. Następna, to już dzieło bardziej współczesne ponieważ mające miejsce w latach 1976-1977.

 W czasie mojej wizyty kościół był ponownie remontowany co zobaczycie na zdjęciach.

Widok od strony zachodniej, gdzie znajduje się pałac.

 To już strona północna Świątyni.

 W elewację wmurowane są dwie tablice nagrobne ufundowane przez rodzinę von Stosch, a pochodzą z końca XVI w. Widok od strony wschodniej, gdzie znajduje się prezbiterium.2 komentarze:

 1. Czasem jest tak, że jedziemy w pewne miejsce po to, by po kilkuset kilometrach okazało się, że zabytek jest osłonięty rusztowaniami, ale co zrobić :/

  PS uwielbiam Dolnośląskie i muszę pochwalić Tomku twoją pracę. Fajnie katalogujesz zdjęcia i okraszasz je nienudnymi informacjami. Będę zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za miłe słowa.
  Co do zdjęć "rusztowań", to nie jest z nimi tak źle. Gorzej jak przyjeżdżam do miejscowości, a tam zabytek w pokrowcu ... nie dość, że rusztowanie, to osłonięte folią ... tragedia. Kilka razy tak miałem.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...