Menu

piątek, 5 czerwca 2015

MOJĘCICE - Pałac rodziny von Stosch. (GPS - 51.3011 / 16.5955)

 Jak podają niektóre źródła, już w XIII w. na terenie obecnych Mojęcic istniał dwór rycerski, ale była to niewielka budowla nijak mające się do pałacu, który możemy oglądać obecnie.

 Na miejscu obecnego pałacu w XIV w. postawiono wieżę mieszkalno-obronną, której właścicielami jak i całej okolicy była rodzina von Stosch.

 Ponieważ zarówno rodzina jak i posiadłość ciągle się powiększała Melchior von Stosch postanowił powiększyć pałac i w 1616 r. rozpoczęto prace.
 Niestety prace były wykonywane nie fachowo i budynek uległ zawaleniu. Oczywiści nie zniechęciło to właściciela i dokończenie budowy powierzył Antonowi Fodige, która zakończył prace w 1620 r. 

 W latach 1690-1720 do pałacu zostało dobudowane skrzydło północne, a w 1824 r. całość została gruntownie przebudowano przez hrabiego von Kockritz i wówczas nadano pałacowi cechy klasycystyczne. Wówczas zmodernizowano też wnętrze, przystosowując je dla potrzeb rodziny.

 Renesansowa rezydencja w okresie swojego powstania miała charakter obronny i była otoczona fosą, która zachowała się do dnia dzisiejszego.

  Widok od strony południowej.

 Od tej strony znajduje się wejście główne ozdobione pięknym, renesansowym, wykonanym z piaskowca portalem.

 Zachowana XVI w. fosa.

2 komentarze:

 1. Dolny Śląsk to moja ulubiona część Polski. I na szczęście tutaj mieszkam :) Gdzieś przeczytałam, że co czwarty zamek w Polsce jest właśnie w województwie dolnośląskim.
  http://wolnym-krokiem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, też gdzieś o tym czytałem.
   Z tego co jeszcze się doczytałem, to przed wojną na D.Ś. było ok 2000 pałaców i zamków, teraz prawdopodobnie pozostało ponad 700.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...