Menu

środa, 4 września 2013

JAWOR - zamek. (GPS - 51.0497 / 16.1907)

 Pierwsze wzmianki na temat warowni usytuowanej w miejscu obecnego zamku pochodzą z lat 20'tych XIII wieku, chociaż warownia, to trochę określenie na wyrost, ponieważ mówimy tu o wieży mieszkalnej.
 Zamek w pełnym tego słowa znaczeniu postanowiono wybudować dopiero pod koniec XIII wieku, kiedy to miasto zostało stolicą księstwa.
 Na przestrzeni wieków warownia była kilkakrotnie modernizowana, niszczona, palona i odbudowywana. W XVI w. miała miejsce przebudowa, a została wymuszona wielkim pożarem, który w 1552 r. strawił sporą część obiektu. Po tej przebudowie zamek otrzymał cechy budowli renesansowej.
 Kolejny pożar trawi zamek w 1656 r, a jego odbudowa rozpoczęła się siedem lat później i trwała dwa lata nadając mu cechy barokowe.
 Rok 1746 był przełomowy, ponieważ na mocy dekretu Fryderyka II zamek definitywnie traci swoją funkcję i zostaje tu utworzony zakład psychiatryczny, który działa do 1821 r. kiedy to utworzono w nim ciężkie więzienie dla kobiet.
Zakład karny zostaje zamknięty dopiero w roku 1956. W czasie drugiej wojny światowej odsiadywały tam swoje kary więźniarki z Francji, czego odzwierciedleniem jest obelisk ustawiony na dziedzińcu.

Widok od strony południowego-zachodu z drogi na Jelenią Górę.

Tak zamek prezentuje się od zachodu.

I od południa.


To już północna fasada najbardziej przypominająca więzienie.

I zbliżamy się do wejścia na dziedziniec.


Przejazd przez bramę.

I już jesteśmy na dziedzińcu.

Nie prezentuje się on najlepiej, bo obecnie podzielony jest na wiele małych firm, hurtowni, z których każda ma własną koncepcję na elewację.


Niektórzy nie mają żadnej koncepcji.

Portal jednego z wejść do zamku.

I na koniec obelisk o którym wspominałem w opisie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...