Menu

piątek, 13 maja 2016

MIROSŁAWICE - Pałac rodziny von Zedlitz und Leipe. (GPS - 50.9492 / 16.7891)

 Muszę przyznać, że ten klasycystyczny pałac bardzo mi się spodobał i żałuję tylko, że nie zastałem właściciela, bo tylko on mógł wydać zgodę na dokładniejsze obfotografowanie.

 Całość jest naprawdę ładnie utrzymana i zagospodarowana, ale prywatna, więc zdjęcia tylko z oddali od strony hurtowni i przez ogrodzenie, ale myślę że uda się pokazać jego architekturę.

 Na początek krótko o historii.
Został on wybudowany na polecenie Sigismunda von Zedlitz und Leipe, czyli członka bardzo znanej na Śląsku i nie tylko rodziny.
 Przypomnę tylko, że mieszkający nieopodal w Czerńczycach Karol Zedlitz und Leipe był ministrem sprawiedliwości, członkiem trybunału najwyższego w Berlinie i to jemu zawdzięczamy egzamin zwany teraz "maturą".

 Obiekt powstał w latach 1801-1811 jak już wspomniałem jako budowla klasycystyczna, a do rodziny Zedlitz und Leipe należał do 1851 r. kiedy to został odsprzedany rodzinie von Mutius.
 To właśnie ta rodzina była inicjatorem przebudowy, do której doszło w latach 1911-1913 i to właśnie w takim kształcie możemy oglądać obiekt obecnie.

 Rodzina von Mutius zarządzała posiadłością aż do zakończenia II W.Ś.

 Jak już wspomniałem pałac jest obecnie własnością prywatną, więc jego zwiedzanie jest mocno utrudnione (nie znam właściciela).

 Widok od strony północnej.  


 Jak widać na budynku głównym, po obydwóch stronach wejścia znajdują się płaskorzeźby przedstawiające gryfy.

 Wejście główne, a nad nim inskrypcja napisana po łacinie.

 Jeden z gryfów pilnujących wejście. To już część wschodnia ... niestety zza płotu.3 komentarze:

 1. Też kiedyś miałem okazję zerknąć na ten pałac zza płotu... Ładnie odrestaurowana elewacja. Ciekawe, jak wyglądają wnętrza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak jak pisałem, też tylko z odległości mogłem go podziwiać, ale może kiedyś ... na pewno uzupełnię relację. :)

   Usuń
 2. A ja miałam szczęście, bo się odważyłam i akurat spotkałam właściciela, który pozwolił mi obfotografować z zewnątrz swoją rezydencję :-) Niebawem na stronie sokoliszlak.cba.pl
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...