Menu

wtorek, 8 marca 2016

ROŚCISŁAWICE - Willa Kissilinga. (GPS - 51.2898 / 16.8294)

 Rościsławice, to wieś leżąca nieopodal Obornik Śląskich, a jej początki sięgają już połowy XIII w. kiedy to została nadana siostrom klaryskom z Wrocławia.

 My na razie przyjrzymy się bliżej Domowi Pomocy Społecznej, który jak zobaczycie jest bardzo ciekawym obiektem, a i jego historia jest dość ciekawa.

 Ponieważ miejsce na którym został usytuowany znajduje się kilkaset metrów nad poziomem morza i rozpościera się stąd niezły widok na okolicę było ono chętnie odwiedzane przez mieszkańców nieodległego Wrocławia.
 Prawdopodobnie już w XVIII w. znajdowała się tu jakaś budowla, mogła to być wieża widokowa, bądź gospoda. Tego nie wiadomo, ale ślad po niej jest na XVIII w. mapach Śląska.

 Walory turystyczne okolicy docenił między innymi magnat browarniczy z Wrocławia, Konrad Kissling, który na miejscu stojącego tu od początku XIX w. schroniska i kawiarni postanowił postawić tu swoją wille.
 Willa stanęła w 1875 r. Właściwie, to było rozbudowane schronisko, ale spełniało oczekiwania browarnika.

 Po śmierci ojca, syn nie bardzo miał pomysł na zagospodarowanie willi i 1910 r. postanowił urządzić tu dom opieki dla sierot.
 Oczywiście obiekt został rozbudowany, a sierotami zajęły się siostry zakonne.

 Po wojnie usytuowano tu również dom opieki, który funkcjonuje praktycznie aż do teraz, Z tym że został on rozbudowany i zasadnicza jego część mieści się w nowych obiektach.

 Jako ciekawostkę należy dodać, że na początku XX w. odbywała tu praktyki Edyta Stein, późniejsza święta (św. Teresa Benedykta od Krzyża).

 Tak teraz willa prezentuje się od strony południowej. Widok od wschodu.

 Wejście główne znajdujące się od strony północnej.


 Strona zachodnia.


 Widok od strony podjazdu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...