Menu

wtorek, 15 grudnia 2015

OSIEK - Pałac w powiecie lubińskim. (GPS - 51.3678 / 16.2305)

 Osiek, to wieś położona nieopodal Lubina, a początki jej sięgają początków XIII w. Po raz pierwszy w dokumencie pisanym została wspomniana w 1267 r. przy okazji wyliczania dóbr klasztoru w Trzebnicy, dla którego płaciła dziesięcinę.

 Niestety jeśli chodzi o sam pałac, to informacje są szczątkowe i głównie opierają się na domniemaniach, ale kilka z nich Wam podam.

 Pałac jest punktem centralnym sporego folwarku, który został założony w XIX w. Do chwili obecnej zachowało się sporo zabudowań, a i sam pałac mimo, że mocno zaniedbany nie jest w tragicznym stanie, tym bardziej że jak się dowiedziałem został zakupiony przez osobę prywatną i już zrobiono porządek w jego otoczeniu.
   Początki pałacu sięgają prawdopodobnie XVIII w. kiedy to powstała barokowa rezydencja. Obiekt został przebudowany na potrzeby folwarku i to właśnie w takim kształcie możemy go oglądać do chwili obecnej.

 Po wojnie jak w większości tego typu założeniach powstał PGR, a po jego upadku pałac stanowił budynek mieszkalny dla kilku rodzin.

 Obecnie jak pisałem został zakupiony przez prywatnego inwestora i jest nadzieja na jego remont.

 Widok od strony podjazdu, który znajduje się po stronie południowej. Widok na pałac od parku, który powstał również pod koniec XIX w.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...