Menu

piątek, 18 grudnia 2015

OSIEK - Kościół pw. Chrystusa Króla. (GPS - 51.3661 / 16.2273)

 Ostatnio pokazywałem Wam pałac w Osieku, więc skoro jesteśmy na miejscu obejrzymy sobie jeszcze znajdujący się nieopodal kościół.

 Budowla ciekawa i sporo starsza od pałacu, a początki jej sięgają roku 1526, kiedy to prawdopodobnie został oddany do użytku.

 Po raz pierwszy kościół został przebudowany na początku XVII w. (1610 r.), a było to wymuszone pożarem, przez który został częściowo strawiony.

 Kolejna modernizacja, to połowa wieku XVIII (1755 r.). Wówczas to świątynia została powiększona o zakrystię, którą dobudowano od strony południowej.

 Kościół został mocno zniszczony podczas działań wojennych pod koniec II W.Ś.  Odbudowano go dopiero w 1968 r. Jak widać częściowo zatracił swoje renesansowe cechy, choć nie do końca, ponieważ od strony południowej zachował się charakterystyczny dla tej epoki krużganek.

 Widok od strony południowej z krużgankiem u podstawy wieży.
 Wieża usytuowana jest po stronie zachodniej budowli. Widok od północy.

 Całość terenu przykościelnego otoczona jest murem, a od strony zachodniej wmurowany w niego jest krzyż pokutny, który ciężko zauważyć, gdyby nie informująca o tym tabliczka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...